Ulga na złe długi w VAT a powierniczy przelew wierzytelności

Umowa powierniczego przelewu wierzytelności nie powoduje przeniesienia ich własności i tym samym nie może być traktowana jako zbycie w jakiejkolwiek formie. Jej zawarcie nie wyklucza więc zastosowania ulgi na złe długi.

Publikacja: 01.02.2016 05:00

Foto: 123RF

Wierzytelność jako prawo majątkowe może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Przedsiębiorcy często dokonują powierniczego przelewu wierzytelności powstałych w toku działalności gospodarczej na podmiot zajmujący się ich profesjonalnym obrotem oraz windykacją.

Przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) nie regulują instytucji powiernictwa. Nie ma jednak przeszkód do zawierania tego typu umów, gdyż pozwala na to zasada swobody umów.

Podstawą dla przeprowadzenia cesji wierzytelności jest art. 509 k.c. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Przelew wywiera taki skutek, że na osobę trzecią przechodzą wszelkie związane z wierzytelnością prawa, w tym roszczenie o odsetki. Z treści art. 510 § 1 kodeksu cywilnego wynika, że podstawą cesji może być umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inne umowy zobowiązujące.

Przelew powierniczy jest zleceniem windykacji należności, z przeniesieniem na osobę dokonująca windykacji praw przysługujących wierzycielowi >patrz tabela.

Najczęściej podstawą do skonstruowania umowy powierniczej jest umowa-zlecenie. Prawa i obowiązki stron umowy powierniczej należy zatem zasadniczo oceniać według przepisów o zleceniu. Jak wynika z art. 734 i 735 k.c., istotą umowy-zlecenia jest odpłatne lub nieodpłatne wykonanie określonej czynności prawnej w imieniu dającego zlecenie lub – jeżeli tak stanowi umowa – w imieniu własnym, lecz na rachunek zlecającego. W tym ostatnim przypadku wszelkie nabycie praw lub rzeczy ma charakter powierniczy (fiduicjalny), a przyjmujący zlecenie ma obowiązek wydać zlecającemu wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym (art. 740 zdanie drugie kodeksu cywilnego).

Główne postanowienia

Najistotniejsze i najpowszechniej stosowane postanowienia umowy przelewu powierniczego wierzytelności są następujące:

1. ryzyko nieściągalności wierzytelności obciąża cedenta, czyli podmiot, który dokonał powierniczego przelewu wierzytelności,

2. po upływie ustalonego okresu przy braku skuteczności działań windykacyjnych wierzytelność jest przenoszona na rzecz pierwotnego wierzyciela (czyli cedenta),

3. cedent nie otrzymuje zapłaty aż do czasu ściągnięcia długu lub zbycia wierzytelności,

4. wynagrodzenie firmy windykacyjnej ustalane jest najczęściej w określonym procencie odzyskanej kwoty i jest ono potrącane ze ściągniętego długu.

Istota działania windykatora

Firma windykacyjna nie przejmuje zatem ryzyka niewypłacalności dłużnika, chociaż działa w imieniu własnym. Dlatego istotą czynności nie jest sprzedaż wierzytelności (powiększenie majątku cesjonariusza o wartość przelanej wierzytelności), lecz odpłatne świadczenie usługi ściągania długów oraz ewentualnie pośrednictwo w obrocie wierzytelnościami. W praktyce przelew powierniczy jest zleceniem windykacji należności, z przeniesieniem na windykatora (czyli firmy windykacyjnej) praw przysługujących wierzycielowi. Powierniczy przelew wierzytelności w takiej formie nie jest zbyciem wierzytelności przez dłużnika.

Jakie skutki podatkowe

1. Czynności przeprowadzane w ramach realizacji umowy powierniczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie mieszczą się w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

2. Przelew wierzytelności nie jest ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług, wobec tego nie jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

3. Stawką podstawową 23 proc. opodatkowana jest natomiast usługa ściągnięcia wierzytelności w ramach konstrukcji przelewu powierniczego.

Bez zwolnienia

Choć z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT wynika, ze zwalania się od podatku między innymi usługi w zakresie długów oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług, to zgodnie z art. 43 ust. 15 tej ustawy zwolnienie nie ma zastosowania do czynności ściągania długów, w tym faktoringu.

Podstawą opodatkowania będzie definitywne wynagrodzenie, jakie cesjonariusz otrzyma od cedenta (pierwotnego wierzyciela). Musi ono zostać udokumentowane fakturą. W zależności od rodzaju tego wynagrodzenia obowiązek podatkowy powstaje w różnym momencie. Jeśli chodzi o opłaty o charakterze przedpłaty, pobierane jednak definitywnie od cedenta w związku z zawarciem umowy, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich otrzymania przez cesjonariusza. Odnośnie do wynagrodzenia uzależnionego od przeprowadzenia skutecznej windykacji wierzytelności obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi zgodnie z ustaleniami wynikającymi z umowy. Może to być moment wpływu środków z wyegzekwowanej wierzytelności albo moment ich wypłaty/zapłaty cedentowi.

Dla opodatkowania podatkiem VAT czynności wynikających z umowy przelewu powierniczego istotna jest usługa windykacyjna opisana w umowie. Usługa windykacyjna to najczęściej odzyskanie wierzytelności. Samo przeniesienie wierzytelności na świadczącego usługę przelewu powierniczego nie powoduje po jego stronie konsekwencji podatkowych w VAT, chyba że przed wykonaniem usługi uzyskał świadczenie. Na wypadek bezskuteczności windykacji strony mogą przewidzieć, że wynagrodzenie należy się mimo braku zapłaty.

Faktura powinna więc zostać wystawiona przez cesjonariusza dla cedenta nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę. Jeśli natomiast przed wykonaniem otrzymano część lub całość zapłaty, to nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty

Uprawnienie cedenta

Skoro umowy powierniczego przelewu wierzytelności nie przenoszą własności wierzytelności, a tym samym nie stanowią one odpłatnego zbycia w jakiejkolwiek formie, to ich zawarcie nie stoi na przeszkodzie skorygowaniu należnego podatku na podstawie art. 89a ustawy o VAT regulującego zasady korzystania z ulgi na złe długi, przy czym z konsekwencjami wynikającymi z ust. 4 powołanego artykułu, jeśli wierzytelność zostanie odzyskana w całości lub części.

Wobec tego jeśli cedent skorygował podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności lub jej części, których nieściągalność została uprawdopodobniona (niezapłacona w terminie 150 dni od terminu wskazanego na fakturze lub wynikającego z umowy), a po dokonaniu korekty należność zastanie uregulowana – w tym na skutek działań cesjonariusza – to będzie miał obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana. W przypadku częściowego uregulowania należności podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego należy zwiększyć w odniesieniu do tej części.

Stanowisko to potwierdziła m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 14 sierpnia 2013 r. (IBPP2/443-490/13/WN).

Autorka jest radcą prawnym w Kancelarii Kawczyński Korytkowska Partyka sp.p.

podstawa prawna: ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 121 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 626 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)

Wierzytelność jako prawo majątkowe może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Przedsiębiorcy często dokonują powierniczego przelewu wierzytelności powstałych w toku działalności gospodarczej na podmiot zajmujący się ich profesjonalnym obrotem oraz windykacją.

Przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) nie regulują instytucji powiernictwa. Nie ma jednak przeszkód do zawierania tego typu umów, gdyż pozwala na to zasada swobody umów.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP