O stawce VAT decyduje dominujący sposób wykorzystania budynku

Jeśli ponad połowa całkowitej powierzchni użytkowej obiektu jest przeznaczona do celów mieszkalnych, to do świadczenia dotyczących go jako całości usług budowlanych należy zastosować 8-proc. podatek.

Publikacja: 14.01.2019 05:10

O stawce VAT decyduje dominujący sposób wykorzystania budynku

Foto: 123RF

- Firma wykonuje prace dekarskie oraz muruje kominy w budynku mieszkalnym z lokalem usługowym. Pomieszczenia mieszkalne stanowią 285 m2, a lokal usługowy 105 m2. Jaka stawka VAT powinna zostać zastosowana? – pyta czytelnik.

Czytaj także: Jaka stawka VAT na projekt budynku

Na podstawie art. 41 ust. 12 w zw. z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa pkt 1 ustawy o VAT (do końca 2018 r. był to art. 146a pkt 1 ustawy o VAT) do robót budowlanych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się obniżoną do 8 proc. stawkę VAT. Pozostałe roboty budowlane są opodatkowane stawką 23 proc.

Społeczny program mieszkaniowy

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym należą przy tym, między innymi, obiekty budownictwa mieszkaniowego, czyli budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w dziale 11. Budynki nie zawsze mają jednorodnie mieszkaniowy lub niemieszkaniowy charakter. Zdarzają się budynki o mieszanym charakterze, tj. budynki, których część jest przeznaczona na cele mieszkalne, a część na cele niemieszkalne.

W takich przypadkach o uznaniu budynku za mieszkaniowy lub niemieszkaniowy (a w konsekwencji za obiekt budowlany należący do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym albo nienależący do takiego budownictwa) decyduje główny sposób wykorzystywania budynku. Z przepisów PKOB wynika bowiem, że w przypadku obiektów budowlanych użytkowanych lub przeznaczonych do wielu celów (np. budynek mieszkalny będący jednocześnie hotelem i biurem) klasyfikuje się je w jednej pozycji, zgodnie z ich głównym użytkowaniem.

Kiedy z preferencją, a kiedy bez

I tak, budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne, budynek jest klasyfikowany jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Z kolei budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

Uznanie na podstawie PKOB danego budynku za budynek mieszkalny pozwala uznać go na podstawie ustawy o VAT za należący do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Świadczenie usług budowlanych dotyczących takich budynków jest zatem opodatkowane VAT według stawki 8 proc. Z kolei uznanie danego budynku na podstawie PKOB za niemieszkalny oznacza, że budynek ten nie należy na podstawie ustawy o VAT do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Świadczenie usług budowlanych dotyczących takiego budynku jest zatem opodatkowane VAT według stawki podstawowej 23 proc.

W przedstawionym stanie faktycznym ponad połowa całkowitej powierzchni użytkowej budynku jest wykorzystywana do celów mieszkalnych, a więc jest to budynek mieszkalny. W konsekwencji do świadczenia wskazanych usług budowlanych (dotyczących tego budynku jako całości) należy zastosować stawkę VAT w wysokości 8 proc. Odpowiednie zastosowanie ma, przykładowo, interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 kwietnia 2013 r. (ILPP2/443-75/13-4/SJ), w której czytamy, że „jeżeli przedmiotem umowy będą roboty budowlane w budynkach mieszkalnych (PKOB 11) jako całości – to należna stawka będzie 8 proc.".

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 41 ust. 2 i 12 oraz art. 146aa pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)

- Firma wykonuje prace dekarskie oraz muruje kominy w budynku mieszkalnym z lokalem usługowym. Pomieszczenia mieszkalne stanowią 285 m2, a lokal usługowy 105 m2. Jaka stawka VAT powinna zostać zastosowana? – pyta czytelnik.

Czytaj także: Jaka stawka VAT na projekt budynku

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP