fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Uczelnia ze Szkocji zapłaci, bo czerpała zyski z niewolnictwa

Diliff [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]
Uniwersytet z Glasgow w Szkocji poinformował w piątek, że przekaże 20 mln funtów (24,4 mln dolarów) tytułem zadośćuczynienia za zyski, jakie czerpał od ludzi zarabiających na handlu niewolnikami - informuje Reuters.

Uniwersytet współfinansuje wraz Uniwersytetem Indii Zachodnich projekt Glasgow-Caribbean Centre for Development Research, który zajmuje się finansowaniem prac badawczych oraz działaniami zmierzającymi do zwiększenia społecznej świadomości w kwestii historii niewolnictwa.

Pieniądze zostaną wydane przez następnych 20 lat i przeznaczone głównie na granty badawcze i datki.

- Rozmowa o historycznych związkach jakiejkolwiek instytucji z niewolnictwem może być trudna, ale czujemy, że jest konieczna dla naszego uniwersytetu - powiedział prof. Anton Muscatelli, rektor i wicekanclerz Uniwersytetu w Glasgow. - Nie można zmienić przeszłości, ale można zmienić jej konsekwencje - dodał.

W ubiegłym roku Uniwersytet w Glasgow przyznał, że otrzymał równowartość 198 mln dzisiejszych funtów (242 mln dolarów) od osób, które czerpały zyski z niewolnictwa.

Uczelnia przyznała, że głęboko żałuje tej części swojej przeszłości i przypomniała, że w XVIII i XIX wieku wielu jest wykładowców było aktywnymi działaczami ruchu na rzecz ruchu abolicjonistycznego.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA