fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spadki i darowizny

Skarbówka daje ulgę na długi spadkowe

123RF
Kto sprzeda nabyty w spadku zadłużony dom, zapłaci niższy podatek. Od 2019 r. kosztem podatkowym jest bowiem spłata ciężarów, takich jak zachowek.

Fiskus potwierdza, że od 2019 r. poprawiła się sytuacja osób, które otrzymały w spadku zadłużoną nieruchomość i sprzedają ją, by spłacić zobowiązania. Do końca 2018 r. płaciły 19 proc. PIT, bez odliczeń. Od 2019 r. długi spadkowe są kosztem uzyskania przychodu.

Dowodem jest najnowsza interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0112-KDIL3-2.4011. 292.2019.1.MKA). Sprawa dotyczyła kobiety, która nabyła spadek po matce zmarłej w 2017 r. W jego skład wchodziło mieszkanie oraz działka i domek letniskowy. Matka wnioskodawczyni otrzymała w 2016 r. te nieruchomości w spadku po kuzynie, na podstawie testamentu.

Dług jest kosztem

Pominięci w testamencie spadkobiercy kuzyna wystąpili o zachowek. Do jego wypłaty została zobowiązana wnioskodawczyni ze względu na proste przyjęcie spadku po matce. Łączna kwota zobowiązań wyniosła 160 tys. zł. By je uregulować, wnioskodawczyni sprzedała w 2019 r. dom letniskowy z działką. Otrzymała z tego tytułu 160 tys. zł, które w całości przeznaczyła na wypłatę zachowku.

Zapytała skarbówkę, czy uregulowane przez nią długi spadkowe stanowić będą koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Dyrektor KIS potwierdził, że tak. Uznał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o PIT w opisanym przypadku dochód podlega PIT, ponieważ sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat. Wnioskodawczyni nabyła działkę w 2017 r. i sprzedała w 2019 r. Wynika to z art. 924 kodeksu cywilnego, w myśl którego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia (art. 925 kodeksu cywilnego).

Zgodnie z nowym art. 10 ust. 5 ustawy o PIT w przypadku dochodów ze sprzedaży spadkowej nieruchomości uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. pięcioletni termin liczy się od daty nabycia przez spadkodawcę. Spadkobiercy unikną PIT, jeśli zmarły był właścicielem domu czy mieszkania przez ponad pięć lat.

Dyrektor KIS przypomniał też, że spadkobierca może: przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), przyjąć z ograniczeniem tej odpowiedzialności (z dobrodziejstwem inwentarza) bądź też odrzucić. Art. 1031 § 1 kodeksu cywilnego stanowi, że w razie prostego przyjęcia ponosi się odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.

Skarbówka zwraca też uwagę, że od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy dotyczące kosztów podatkowych przy sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o PIT kosztem uzyskania przychodu są przypadające na podatnika ciężary spadkowe, którymi są między innymi spłacone przez podatnika długi. Co ważne, długi te można uregulować również po sprzedaży obciążonej nimi nieruchomości.

Zmiany na korzyść

Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawczyni powinna zapłacić co do zasady podatek od dochodu, czyli różnicy między przychodem a kosztami jego uzyskania. Skorzysta jednak z preferencji.

„Do kosztów uzyskania przychodów zainteresowana może zaliczyć spłacone długi spadkowe w formie zachowku" – napisał dyrektor KIS.

Jeszcze do końca 2018 r. osoby sprzedające zadłużoną spadkową nieruchomość w celu spłaty zobowiązań były w bardzo trudnej sytuacji. Musiały oddać fiskusowi 19 proc. PIT od kwoty uzyskanej ze sprzedaży, nawet jeśli po spłatach niewiele im zostało.

W interpretacji z maja 2018 r. (nr 0112-KDIL3-2.4011. 171.2018.1.AK) skarbówka twierdziła, że zwrot długu nie jest ani kosztem uzyskania przychodu, ani kosztem zbycia nieruchomości. Podatnik, który przyjął po ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza i sprzedał dom, by pobyć się zadłużenia, zapłaci PIT od całej kwoty. Nie przysługują mu żadne odliczenia. Fiskus stwierdził, że mógł przecież odrzucić spadek.

Marcin Zimny doradca podatkowy, partner, Kancelaria Zimny Doradcy Podatkowi

Interpretacja potwierdza korzystne dla podatników zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2019 r. rozszerzono katalog kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku. Obecnie można do nich zaliczyć również koszty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, jakimi są zaspokojone roszczenia o zachowek, wykonane zapisy zwykłe i polecenia. Interpretacja potwierdza również, że dla zastosowania szerszego katalogu kosztów uzyskania przychodu istotny jest moment zbycia nieruchomości, a nie jej nabycia w drodze spadku, co w przypadku wnioskodawczyni nastąpiło przed wejściem w życie zmian przepisów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA