Luka na rynku pracy

Oczekiwania pracowników i pracodawców często są bardzo rozbieżne. By je pogodzić, potrzebna jest współpraca administracji publicznej i biznesu – przekonywali uczestnicy dyskusji w trakcie katowickiego kongresu.

Publikacja: 19.05.2016 21:00

Zadaniem dla administracji publicznej jest dostosowanie kodeksu pracy do rynkowych realiów oraz napr

Zadaniem dla administracji publicznej jest dostosowanie kodeksu pracy do rynkowych realiów oraz naprawa systemu edukacji, podkreślano w trakcie debaty „Rynek pracy w potrzebie”

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

– Obecnie inwestorzy nie pytają o tereny inwestycyjne, ale o dostępność i jakość lokalnych rynków pracy – mówił Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej Work Service, podczas dyskusji „Rynek pracy w potrzebie".

A te rynki bardzo szybko się zmieniają. Jak wyliczał Misiak, od mniej więcej roku w kilku regionach zaczął się już rynek pracy pracownika, na którym warunki dyktują właśnie pracownicy, a bezrobocie praktycznie nie istnieje. Przekonał się o tym m.in. Amazon, który nie spodziewał się w Polsce takiej presji płacowej.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek pracy
Ukraińcy mogą zniknąć z polskiego rynku pracy. Kto ich zastąpi?
Rynek pracy
Polskie firmy mają problem. Wojenna mobilizacja wepchnie Ukraińców w szarą strefę?
Rynek pracy
Złe i dobre strony ostrego wzrostu płac
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców