fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spis z natury: trzeba sprawdzić dostępność i stan fizyczny rzeczy

123RF
Spis z natury pozwala nie tylko ustalić ilość materiałów lub towarów w magazynie, ale także ocenić ich stan fizyczny, który wpływa na wartość wykazywaną w księgach.

Przedmiotem inwentaryzacji drogą spisu z natury są przede wszystkim rzeczowe składniki aktywów obrotowych (zapasy materiałów, wyrobów gotowych, towarów i produkcji w toku), a także środki trwałe oraz maszyny i urządzenia w budowie. Spisem z natury obejmowane są zasoby będzie własnością jednostki, z wyjątkiem własnych składników aktywów powierzonych kontrahentom, oraz zasoby stanowiące obcą własność, znajdujące się na stałe lub przejściowo w jednostce.

Spis z natury rzeczowych składników aktywów jednostki objętych bieżącą ewidencją (ilościowo-wartościową, wartościową lub ilościową) może zostać przeprowadzony w okresie trzech ostatnich miesięcy roku obrotowego i do 15. dnia miesiąca nowego roku obrotowego, ale są wyjątki >patrz tabela.

Są wyjątki

Istnieje również wyjątek polegający na zastąpieniu spisu z natury inwentaryzacją poprzez weryfikację danych. Weryfikacja polega wówczas na porównaniu danych o poszczególnych składnikach rze...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA