Magdalena Ludwiczak

Inwentaryzacja środków trwałych

Jednym z elementów prac związanych z rachunkowym zamknięciem każdego roku obrotowego jest inwentaryzacja składników aktywów i pasywów.

Kończymy cykl „Zamknięcie roku”

Cykl „Zamknięcie roku" dobiegł końca. W jego ramach, korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia, zaprezentowaliśmy najważniejsze aspekty związane z finansowym zamknięciem roku.

Rozpoczynamy cykl: rachunkowe zamknięcie roku

Specjaliści z Rödl & Partner chcieliby powrócić na biurka księgowych oraz strony internetowe pomagające im w pracy i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie tzw. rachunkowego zamknięcia roku. W gronie autorów znaleźli się nie tylko biegli rewidenci, ale i specjaliści z zakresu podatków, aby przedstawić w „pigułce" także najważniejsze zmiany, jakie czekają firmy przy podatkowym zamknięciu roku 2018.

Podatek odroczony - jak liczyć?

Rozpoznawanie przychodów i kosztów w różnych okresach na potrzeby bilansowe i wynikające z ustawy o CIT to jedna z przyczyn powstania przejściowych różnic w wartości księgowej i podatkowej aktywów i pasywów.

Inwentaryzacja: gotówka w kasie musi być policzona

W większych jednostkach wybrane czynności inwentaryzacyjne są rozłożone w ostatnim kwartale roku. Ale nie wszystkie składniki aktywów da się spisać z wyprzedzeniem.

Zestawień niezapłaconych faktur nie trzeba wysyłać do dostawców

Inicjatorem uzgodnienia stanu rozliczeń z kontrahentami jest wierzyciel. Nie ma obowiązku wysyłania zestawień niezapłaconych faktur do dostawców towarów lub uslug.

Spis z natury: trzeba sprawdzić dostępność i stan fizyczny rzeczy

Spis z natury pozwala nie tylko ustalić ilość materiałów lub towarów w magazynie, ale także ocenić ich stan fizyczny, który wpływa na wartość wykazywaną w księgach.

Kończymy cykl „Zamknięcie roku”

W dzisiejszym wydaniu „Eksperta Księgowego" publikujemy ostatnie artykuły z cyklu „Zamknięcie roku".

Firmy przygotowują się do zamknięcia roku finansowego

Koniec roku to czas dla przedsiębiorców niezwykle intensywny.