Jak ująć w księgach rachunkowych kupno nieruchomości

Właściwe zaprezentowanie w księgach rachunkowych jednostki, np. kupna działki tylko z pozoru jest proste. Decydujące znaczenie będzie miało faktyczne przeznaczenie działki, które musi zostać jasno i jednoznacznie określone przez kierownika jednostki i często wymaga ścisłej współpracy pomiędzy służbami technicznymi, a księgowo-finansowymi podmiotu, które dysponują niezbędnym zapleczem merytorycznym.

Publikacja: 28.01.2020 17:30

Jak ująć w księgach rachunkowych kupno nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Definicja nieruchomości znajduje się w art. 46 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Podstawowym aktem prawnym normującym sposoby ewidencji zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych jest ustawa o rachunkowości (dalej: uor). Zgodnie z nią również (art. 10 ust 3 uor), w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując politykę rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego, ustawa otwiera możliwość podparcia się standardem międzynarodowym.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP