Postępowanie podatkowe

Sporów z urzędem skarbowym powinno być mniej

123RF
Po przegranej w sądzie minister finansów będzie musiał wydać interpretację chroniącą wszystkich podatników.

Jest szansa na ujednolicenie interpretacji. Jeśli fiskus przegra w sądzie, minister finansów powinien wydać korzystną dla podatników interpretację ogólną – wynika z przedstawionej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego konstytucji biznesu.

– Taka zasada jest potrzebna, fiskus od wielu lat nie respektuje orzecznictwa – mówi Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Accreo. – Nie ustępuje, nawet gdy sąd regularnie staje po stronie podatników.

– Wyroków potwierdzających, że spółki komandytowo-akcyjne, w których wspólnikiem jest osoba fizyczna, mogły rozliczać podatek na korzystnych zasadach, jest już ponad sto – mówi Konrad Turzyński, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. – Niekorzystnego dla podatników żadnego. Skarbówka się jednak tym nie przejmuje. Konsekwentnie skarży niekorzystne dla siebie orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych.

Wyrok wiąże w sprawie

– Fiskus nie przestrzega też wyroków w sprawach dotyczących wymiany udziałów, rozliczenia majątku po likwidacji spółki czy ryczałtów na samochody dla pracowników. Na powoływane orzecznictwo skarbówka ma formułkę, że wyrok wiąże tylko w danej sprawie – dodaje Turzyński.

Ma się to zmienić. Jeśli wydana po przegranej w Naczelnym Sądzie Administracyjnym interpretacja indywidualna będzie niezgodna z innymi, minister finansów będzie musiał ujednolicić stanowisko fiskusa. W tym celu powinien wydać interpretację ogólną.

Trzeba ujednolicić

– To dobre rozwiązanie, powinno ograniczyć spory z urzędnikami – mówi Michał Roszkowski. – Trzeba je tylko doprecyzować. Chociażby o wskazanie terminu, w jakim minister finansów powinien wydać interpretację ogólną i określenie konsekwencji, jeśli tego nie zrobi.

Konrad Turzyński dodaje, że interpretacja ogólna chroni wszystkich podatników, którzy się do niej zastosują.

– Szkoda, że minister je tak rzadko wydaje, po zmianie powinien to robić częściej.

Nowe regulacje są w projekcie ustawy o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców i mają obowiązywać od 1 czerwca 2017 r. Nadzieje podatników budzi też przyjęta już przez Sejm ustawa o poprawie otoczenia prawnego przedsiębiorców. Przewiduje, że minister finansów będzie wydawać tzw. objaśnienia, a ci, którzy się do nich zastosują, będą chronieni przed urzędnikami. Zabezpieczeni zostaną też podatnicy, którzy kierowali się „utrwaloną praktyką interpretacyjną".

etap legislacyjny: uzgodnienia resortowe i konsultacje społeczne

Opinia:

Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej

Niejednolite interpretacje i nieprzestrzeganie wyroków sądowych przez fiskusa to główne bolączki przedsiębiorców. Propozycja rządu daje nadzieję, że praktyka skarbówki się zmieni. Oczywiście trochę to potrwa, nim interpretacje zostaną ujednolicone. Przejście całej drogi – od niekorzystnej interpretacji po wyrok NSA i zmianę stanowiska fiskusa – może zająć kilka lat. Sprawa może być już dawno nieaktualna. W każdym razie proponowany przepis należy ocenić pozytywnie. Choć trzeba podkreślić, że już teraz minister finansów ma obowiązek reagowania na orzecznictwo. Z ordynacji podatkowej wynika bowiem, że powinien dążyć do jednolitego stosowania przepisów, biorąc pod uwagę wyroki sądów. Niestety, skarbówce potrzebne są dodatkowe, bardziej szczegółowe regulacje.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL