Nowe prawo 2019: obowiązkowe ujawnianie schematów biznesowych

Obowiązkowe ujawnianie schematów obejmuje nie tylko konsultantów, ale też podatników.

Aktualizacja: 02.01.2019 10:33 Publikacja: 02.01.2019 06:31

Nowe prawo 2019: obowiązkowe ujawnianie schematów biznesowych

Foto: Adobe Stock

W ostatnich miesiącach ubiegłego roku wśród doradców podatkowych spopularyzował się nowy skrót: MDR. Nie oznacza on konkretnego podatku, ale nowy ważny obowiązek. To reguły obowiązkowego ujawniania, co z angielska określa się jako „mandatory disclosure rules" (stąd nowy skrót). Chodzi o schematy biznesowe, które mogą przynieść oszczędności na podatkach.

Tajemnica przed MDR

Doradcy podatkowi (a także radcowie prawni, adwokaci i inni konsultanci) są na mocy nowych przepisów ordynacji podatkowej zobowiązani do informowania szefa Krajowej Administracji Skarbowej o tych schematach. Prawdopodobnie jednak w większości przypadków wykorzystają przepis chroniący ich tajemnicę zawodową i zasugerują swym klientom, że sami muszą poinformować fiskusa o schematach. Taki był wydźwięk grudniowego stanowiska Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Jej główna myśl to – w uproszczeniu mówiąc – „najpierw tajemnica, potem MDR".

Obowiązki związane ze zgłaszaniem schematów dotyczą też podmiotów, które same ich nie stosują, nie wdrażają ani też nie są konsultantami podatkowymi. W ustawie użyto bowiem pojęcia promotora (czyli „twórcy" takich rozwiązań), ale także „wspomagającego". To podmiot, który udziela pomocy, wsparcia lub porad dotyczących opracowania, wprowadzenia, organizowania, udostępniania do wdrożenia lub nadzorowania wdrożenia schematu podatkowego. Definicja jest na tyle pojemna, że może objąć różne osoby, pośrednio tylko zaangażowane w tworzenie schematów (np. asystent doradcy podatkowego, który jedynie zbiera informacje o różnych przepisach i orzecznictwie podatkowym, ale nie tworzy porady dla klienta).

Jednak to głównie „korzystający" ze schematów, czyli sami podatnicy, będą zobowiązani do informowania fiskusa. Nie dotyczy to małych przedsiębiorców. Jednak wszystkie firmy o aktywach przekraczających 10 mln euro (ok. 43 mln zł), gdzie korzyści podatkowe z wdrażania schematów podatkowych przekroczą 5 mln zł rocznie, będą zobowiązane do informowania o tym szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jeśli tego nie zrobią, muszą się liczyć z drakońskimi karami – aż do 2 mln zł.

Ujawniane mają być korzyści podatkowe zdefiniowane bardzo szeroko. Może to być zarówno korzystanie z rajów podatkowych, jak też korzystanie z ulg przewidzianych np. dla nowych technologii czy działanie w specjalnych strefach ekonomicznych.

Zgłaszanie schematów ma się odbywać w formie elektronicznej poprzez nową zakładkę na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Testy specjalnego oprogramowania miały się zakończyć w ostatnim dniu ubiegłego roku, a na 1 stycznia zapowiadano udostępnienie go dla użytkowników. Tak zapowiadało biuro prasowe MF pod koniec ubiegłego roku.

Minister wyjaśni

Już na etapie prac legislacyjnych środowiska ekspertów podatkowych zgłaszały wątpliwości co do nowych obowiązków w ustawie. Użyto w nich bowiem wielu nowych pojęć, odstających od tych użytych w ordynacji podatkowej. Nie wszystkie obowiązki uznano za dostatecznie precyzyjnie określone.

Jednak Ministerstwo Finansów ma wkrótce opublikować wyjaśnienia do MDR. Opublikowało nawet na swej stronie internetowej ich projekt liczący 79 stron. Można w nim odnaleźć np. zapowiedź polityki administracyjnego karania za naruszenie wymogów ustawowych. Kary mają być miarkowane, zależnie od skali naruszenia obowiązków i tego, jaką korzyść można było odnieść z niezgłoszonego schematu podatkowego.

Podstawa prawna: nowelizacja ordynacji podatkowej, DzU z 23 listopada 2018 r., poz. 2193.

W ostatnich miesiącach ubiegłego roku wśród doradców podatkowych spopularyzował się nowy skrót: MDR. Nie oznacza on konkretnego podatku, ale nowy ważny obowiązek. To reguły obowiązkowego ujawniania, co z angielska określa się jako „mandatory disclosure rules" (stąd nowy skrót). Chodzi o schematy biznesowe, które mogą przynieść oszczędności na podatkach.

Tajemnica przed MDR

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP