fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zeznanie podatkowe złożone po terminie a prawo małżonków do wspólnego rozliczenia

AdobeStock
Po raz pierwszy złożenie zeznania po terminie nie pozbawi prawa do rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem.

W tym cyklu wskazujemy, jak poprawnie składać roczne zeznania podatkowe i bynajmniej nie zachęcamy do naruszania reguł rozliczeń. Niemniej warto zauważyć, że rozliczenie roku 2018 jest pierwszym, w którym spóźnienie ze złożeniem zeznania będzie miało czasem łagodniejsze konsekwencje.

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o PIT zniosła warunek, by wspólne rozliczenie małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci było uzależnione od złożenia wniosku o takie rozliczenie w terminie do końca kwietnia. Wprawdzie za spóźnione zeznanie grożą kary (zwykle kilkusetzłotowe), ale ustawodawca uzależnia wspólne rozliczenie małżonków już tylko od faktu pozostawania w majątkowej wspólności przez cały rok podatkowy. Podobnie w przypadku samotnego wychowywania dziecka – liczy się tylko to, by było małoletnie (albo uczące się – do ukończenia 25. roku życia). Wprowadzone z początkiem tego roku przepisy można zastosować wstecznie tylko do 2018 r.

Wniosek o wspólne opodatkowanie z dzieckiem lub małżonkiem nie wymaga osobnego formularza. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie pola w zeznaniu. W formularzach PIT-36 i PIT-37 jest to rubryka nr 6.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA