Amortyzacja lokalu także w najmie prywatnym

Jeśli przerwa w udostępnianiu nieruchomości nie jest zamierzona i właściciel mieszkania będzie się starał o nowych najemców, to okoliczności takie nie stanowią przesłanki uzasadniającej zaprzestanie dokonywania odpisów.

Publikacja: 31.12.2018 05:15

Amortyzacja lokalu także w najmie prywatnym

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Amortyzacji podlega lokal wynajmowany zarówno na cele prywatne, jak i w ramach działalności gospodarczej. Przepisy nie zabraniają także amortyzacji lokalu używanego w ramach działalności gospodarczej w okresie, kiedy nie jest on wynajmowany.

Niezamierzony przestój

Z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT wynika, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych wyłącznie na zasadach określonych w art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 ww. ustawy.

Za środki trwałe uznaje się składniki majątku, do których należą m.in. budowle, budynki oraz lokale stanowiące odrębną nieruchomość, będące jednocześnie własnością lub współwłasnością przedsiębiorcy, zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika w działalności gospodarczej albo oddane do używania na podstawie umowy najmu.

Wobec tego, jeśli amortyzacji podlegają środki trwałe wykorzystywane m.in. do celów firmowych, to można wnioskować, że przesłanką powodującą niemożność amortyzacji mieszkania wprowadzonego do ewidencji środków trwałych jest celowa, stała lub czasowa rezygnacja z jego użytkowania. Jeśli natomiast przerwa w najmie będzie niezamierzona i właściciel mieszkania będzie się starał o nowych najemców, to okoliczności takie nie stanowią przesłanki uzasadniającej zaprzestanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W takim przypadku można nadal amortyzować lokal, a odpisy zaliczyć w koszty uzyskania przychodu działalności gospodarczej. Takie stanowisko popiera Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 22 listopada 2017 r.(0115-KDIT3.4011.300.2017.2.MPŁ). W piśmie tym czytamy, że „odpisy amortyzacyjne dokonywane w okresie, w którym lokal mieszkalny nie będzie wynajmowany, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, jeżeli nie zrezygnowano z najmu i lokal nie służył zaspakajaniu własnych potrzeb".

Przykład

Pan Marek prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokalu mieszkalnego stanowiącego jego własność. Najem przeznaczony jest na cele mieszkaniowe. Jako formę opodatkowania przedsiębiorca wybrał zasady ogólne i do kosztów uzyskania przychodów zalicza odpisy amortyzacyjne z tytułu wynajmowanego mieszkania. Czasami dochodzi do przerwy w najmie, wskutek okoliczności niezależnych od wynajmującego. W tym czasie pan Marek nadal może ujmować odpisy w kosztach.

Poza działalnością gospodarczą

Z wcześniej powołanych przepisów wynika, że lokal mieszkalny spełniający wymogi środka trwałego, może być amortyzowany, gdy jest użytkowany dla celów działalności gospodarczej lub oddany w najem.Ustawodawca przyjął zatem, że amortyzacji podlega m.in. lokal oddany do używania na podstawie samej umowy najmu, a wynajmujący nie musi rejestrować działalności gospodarczej. Stąd, na podstawie art. 22 ust. 8 ustawy o PIT, kosztem uzyskania przychodu osoby wynajmującej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, mogą być odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oddanych w najem. Pogląd taki zaprezentował Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2018 r.(0112-KDIL3-1.4011.248.2018. 1.GM), w której czytamy, że „środkiem trwałym jest zarówno składnik majątku (np. lokal będący odrębną własnością) wykorzystywany w działalności gospodarczej, jak i oddany do używania np. na podstawie umowy najmu. Przepisy dotyczące (...) stawek amortyzacyjnych nie uzależniają przy tym możliwości ich zastosowania od tego, czy składnik majątku jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, czy oddany do używania na podstawie umowy najmu poza działalnością gospodarczą".

Przykład

Pani Anna kupiła mieszkanie za kwotę 240 tys. zł i po przeprowadzeniu remontu wynajęła je studentom na cele mieszkaniowe, na okres dwóch lat, na podstawie umowy najmu (tzw. najem prywatny). Miesięczny czynsz najmu zgodnie z zawartą umową wynosi 1400 zł. Pani Anna może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od wynajmowanego mieszkania, nawet jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali.

Trzeba przy tym pamiętać, że, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi być poniesiony w celu osiągania przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodu i być należycie udokumentowany.

Decyduje wartość początkowa

W omawianym przypadku warunkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych wynajmowanego lokalu jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych. Na prawidłowe ustalenie wartości początkowej lokalu jako środka trwałego wpływa kwota należna zbywcy przy zakupie tego lokalu, ustalona na podstawie art. 22g ust. 3 ustawy o PIT oraz wydatki na remont mające związek z przystosowaniem mieszkania do jego zdatności do użytku w dniu przyjęcia do używania. W myśl art. 22g ust. 3 ww. ustawy, za cenę nabycia uważa się bowiem kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Podstawa prawna: art. 22 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1509 ze zm.)

Amortyzacji podlega lokal wynajmowany zarówno na cele prywatne, jak i w ramach działalności gospodarczej. Przepisy nie zabraniają także amortyzacji lokalu używanego w ramach działalności gospodarczej w okresie, kiedy nie jest on wynajmowany.

Niezamierzony przestój

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP