fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Firmy odliczą do 50 proc. kosztów na działalność B+R.

www.sxc.hu
Przedsiębiorcy odliczą do 50 proc. kosztów na działalność B+R. Okres korzystania z ulgi wydłuży się z trzech do sześciu lat.

1 stycznia 2017 r. wchodzi w życie tzw. mała ustawa o innowacyjności, dzięki której wprowadzona na początku 2016 r. ulga B+R ma się stać bardziej atrakcyjna dla firm. Mikro-, małe i średnie firmy odliczą do 50 proc. kosztów związanych z działalnością B+R. Obecnie jest to 20 proc. Chodzi o wydatki na materiały i surowce związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową, koszty korzystania z aparatury naukowej oraz wydatki na ekspertyzy, opinie i usługi doradcze związane z pozyskiwaniem wyników badań naukowych. Pozostałe firmy odliczą 30 proc. kosztów (teraz 10 proc.).

– To korzystne zmiany. Wielu przedsiębiorców nie ma jednak świadomości, że ich firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową i w związku z tym przysługuje im prawo do ulgi – mówi Małgorzata Boguszewska, menedżer działu dotacji i ulg B+R w Ayming Polska. Dodaje, że przy korzystaniu z ulgi B+R nie jest oceniany poziom innowacyjności. Chodzi o innowacyjność na skalę firmy. Bardzo istotna jest jednak dokumentacja projektowa, będąca potwierdzeniem, że firma rzeczywiście prowadzi tego typu działalność.

Przepisy definiują działalność badawczo-rozwojową jako znaczną zmianę w procesie produkcji lub usłudze. Przez innowację należy rozumieć prace związane z przygotowaniem i wdrażaniem, a także przygotowaniem do sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów i usług.

– Mogą to być ulepszenia dokonywane standardowo na życzenie klienta, np. zmiana konstrukcji opakowania czy materiału, z którego zostanie ono wykonane – wyjaśnia Małgorzata Boguszewska.

Firmy odliczą także wyższe koszty osobowe związane z zatrudnieniem pracowników. Wszystkie podmioty, niezależnie od wielkości, będą mogły odliczyć 50 proc. wydatków (obecnie 30 proc.).

Wiele problemów sprawia pracodawcom zapis, że pracownik musi być zatrudniony do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

- Powstają wątpliwości, jak należy rozumieć ten zapis i jak rozliczyć koszty osobowe, w szczególności gdy pracownik zatrudniony jest w firmie od wielu lat i wykonuje także inne zadania. Podobna sytuacja dotyczy pracowników fizycznych, którzy pracują np. przy wykonywaniu prototypu. Firma powinna w takich przypadkach wskazać proporcjonalnie, ile pracownik przeznaczył czasu na działalność B+R, w przypadku zaś osób fizycznych prowadzić ewidencję godzinową i w obu przypadkach odliczać koszty osobowe częściowo -  mówi Małgorzata Boguszewska.

podstawa prawna: ustawa z 4 listopada o działalności innowacyjnej DzU z 30 listopada 2016 r., poz. 1933

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA