fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Szczepionka na grypę dla pracownika bez podatku - nowe przepisy od 8 grudnia 2020

Adobe Stock
Przedsiębiorca, który zaszczepił pracowników, nie musi odprowadzać podatku od wartości tego świadczenia.

Od 8 grudnia obowiązuje rozporządzenie ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku. Dotyczy szczepionek na grypę otrzymanych od 1 marca do końca miesiąca, w którym odwołany zostanie stan epidemii w związku z Covid-19.

Pracodawca, który zafundował szczepienia zatrudnionym, np. pracownikom czy zleceniobiorcom, nie musi potrącać im PIT. Świadczenie obejmuje koszt badania kwalifikacyjnego, szczepionki, przeprowadzenia zabiegu i specjalistycznej konsultacji. Bez podatku są też takie świadczenia wchodzące w skład pakietu medycznego – do 100 zł rocznie.

O zasadach rozliczania szczepionek na grypę pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 15 września. Powoływaliśmy się na odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszej redakcji. Wynikało z niej, że pracodawca, który funduje zatrudnionym szczepionkę na grypę, musi naliczyć im przychód i pobrać PIT. Podatku nie ma tylko wtedy, gdy przepisy nakładają obowiązek przeprowadzenia szczepień pracowników. Chodzi przykładowo o żołnierzy, policjantów czy urzędników, którzy mogą się zarazić grypą w trakcie wykonywania zadań służbowych. Dzień później minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział, że szczepienia przeciw grypie sfinansowane przez firmy w czasie epidemii będą nieopodatkowane.

Podstawa prawna: DzU z 2020 r., poz. 2174

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA