fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wyższe ulgi na świadczenia pracownicze z zakładowego funduszu

123RF
Prezenty z funduszu świadczeń socjalnych, dopłaty do wakacji dzieci, zapomogi – w przyszłym roku wzrosną kwoty podatkowych zwolnień.

Dobra wiadomość dla pracodawców, którzy inwestują w załogę. Od Nowego Roku zwiększają się ulgi na świadczenia pracownicze.

– Warto tak zaplanować zasady wsparcia dla pracowników, aby wykorzystać maksymalnie nowe limity zwolnień – mówi Przemek Karwacki, doradca podatkowy, starszy menedżer w EY.

Paczki, bilety i karnety

Co można przekazać pracownikom bez podatku? Choćby prezenty finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przykładowo świąteczne paczki, bilety do kina i teatru, karnety na siłownię i basen. Teraz zwolnienie podatkowe wynosi jednak tylko 380 zł. Ten limit dotyczy wszystkich świadczeń, które pracownik otrzymał z firmy w ciągu roku. Po przekroczeniu tej kwoty pracodawca musi opodatkować nadwyżkę.

Od Nowego Roku limit zwolnienia rośnie do 1 tys. zł. Daje to większe możliwości bezpodatkowego wspierania zatrudnionych. Trzeba tylko pamiętać, żeby pomoc dla pracowników została w całości sfinansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (lub funduszy związków zawodowych). Ulgą premiowane są świadczenia rzeczowe bądź pieniężne. Przy czym w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT jest zastrzeżenie, że świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

– Atrakcyjność wsparcia z funduszu świadczeń socjalnych zwiększa to, że nie jest obciążone składkami ZUS, bez względu na jego wysokość – dodaje Przemek Karwacki.

Rośnie też zwolnienie dla zapomóg otrzymywanych w razie indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci. Teraz wynosi 2280 zł rocznie. W przyszłym roku zapomoga będzie zwolniona w całości z PIT, jeśli zostanie wypłacona np. z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo z funduszy związków zawodowych. Jeśli z innych źródeł, ulga wyniesie 6 tys. zł rocznie.

Od Nowego Roku nieopodatkowane będą świadczenia otrzymywane od byłego pracodawcy przez emerytów i rencistów – do 3 tys. zł rocznie (teraz 2280 zł).

Pomoc dla rodziców

Większe korzyści będą z dofinansowania pracownikowi wakacyjnego wyjazdu jego dzieci. Dopłata z funduszu świadczeń socjalnych wprawdzie już teraz jest zwolniona w całości z PIT, ale z innych środków tylko do 760 zł rocznie. W przyszłym roku ten limit zwiększy się do 2 tys. zł.

Wyższa będzie też ulga dla osób, które korzystają z dofinansowania do żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego – do 1 tys. zł miesięcznie na każde dziecko.

Opisane zmiany znajdują się w nowelizacji ustawy o PIT, która wchodzi 1 stycznia 2018 r. (DzU z 2017 r., poz. 2175).

– Bardzo dobrze, że ustawodawca zwiększa kwoty zwolnień dodatkowych świadczeń pracowniczych, widać też w tym element polityki prorodzinnej – podsumowuje Przemek Karwacki. – Jest jednak jeszcze kilka takich zwolnień w podatku dochodowym, których limity nie były waloryzowane od lat, np. kilometrówka czy diety. Warto by się nad nimi pochylić przy okazji kolejnej nowelizacji.

Jak liczyć limit zwolnienia

Wsparcie dla pracowników przekazywane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest zwolnione z podatku do wysokości rocznego limitu.

Przykład 1:

Firma X przekazała w 2017 r. pracownikowi bilety do kina oraz paczkę świąteczną. Łączna wartość tych świadczeń wyniosła 450 zł. Limit zwolnienia z PIT wynosi 380 zł rocznie. Nadwyżka, czyli 70 zł, jest opodatkowana.

Przykład 2:

Firma Y chce zafundować w przyszłym roku pracownikowi karnet uprawniający do wstępu na obiekty sportowe (basen, siłownia, ścianka wspinaczkowa). Wartość tego świadczenia to 100 zł miesięcznie. W przyszłym roku limit zwolnienia wyniesie 1 tys. zł rocznie. Opodatkowana będzie nadwyżka, czyli 200 zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA