fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Centrum Obsługi Kluczowych Podmiotów wystartuje 1 kwietnia 2018

Fotorzepa, Michał Walczak
Do kwietnia opóźni się uruchomienie superurzędu obsługującego największych podatników. Za to jego urzędnicy mają być lepiej wykształceni.

Ministerstwo Finansów wciąż chce scentralizować rozliczenia podatkowe największych polskich firm. Plany te nieco się jednak opóźnią. Urząd, zwany Centrum Obsługi Kluczowych Podmiotów, obsługujący gigantów z całego kraju rozpocznie działalność 1 kwietnia 2018 r., a nie z początkiem stycznia, jak planowano. Wciąż trwają bowiem przygotowania legislacyjne do jego właściwego umocowania w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej. Przepisy mają przybrać formę rozporządzeń wykonawczych do ustawy o KAS.

Nieco wyższy, niż wcześniej zapowiadano, ma być też próg obrotów kwalifikujący daną firmę do obsługi przez nowy superurząd. W przyszłym roku będą to firmy, które w 2016 r. osiągnęły 200 mln euro przychodu (pierwotnie planowano 50 mln). Tym samym COKP będzie obsługiwał ok. 600 podmiotów zamiast planowanych wcześniej 1200.

Sygnały z Ministerstwa Finansów wskazują, że choć uruchomienie nowej struktury nastąpi później, to będzie ona profesjonalnie przygotowana. Wystartował już program intensywnego kształcenia urzędników, którzy mają pracować w COKP. To dualne studia podyplomowe – dwutygodniową naukę przeplata powrót na dwa tygodnie do pracy. Taki specjalny tryb ma zapewnić lepsze rezultaty niż szkolenia, np. jednodniowe albo weekendowe.

– Uruchomiliśmy w Krajowej Szkole Skarbowości programy intensywnego kształcenia, a nie tylko powierzchownych „szkoleń" dla pracowników i funkcjonariuszy KAS – powiedział „Rzeczpospolitej" Józef Aleszczyk, dyrektor departamentu obsługi kluczowych podmiotów w MF.

Podkreśla, że resort zmierza, by w COKP pracowały osoby autentycznie zaangażowane. Dlatego mają to być ochotnicy ze skarbówki.

– To zarówno osoby młode, jak też doświadczeni urzędnicy. O obsadzie stanowisk będą decydowały przede wszystkim ich kompetencje – zastrzega Józef Aleszczyk.

Dodaje, że uzyskał już opinię wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że tacy wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na relatywnie wyższe zarobki niż inni urzędnicy skarbowi.

COKP ma powstać na bazie Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. To dziś jeden z 20 wyspecjalizowanych urzędów obsługujących największe firmy o rocznych obrotach powyżej 5 mln euro.

Plany centralizacji były krytykowane przez przedsiębiorców m.in. ze względu na dużą odległość siedzib niektórych firm od Warszawy. MF zapewnia jednak, że większość spraw ma być załatwiana elektronicznie. W razie potrzeby to urzędnicy COKP mają odwiedzać firmy w terenie. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA