fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT od upominków dla pracownika z okazji jubileuszu firmy - interpretacja podatkowa

123RF
Pracownik, który dostał prezent z okazji jubileuszu firmy, nie musi obawiać się fiskusa.

Okolicznościowy upominek od pracodawcy nie jest przychodem dla zatrudnionego. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka z o.o., która zajmuje się produkcją i obrotem środkami smarnymi. W tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji chce przekazać pracownikom upominki. Będą to walizki z wygrawerowanym na trwałe logo firmy. Dostaną ją wszystkie zatrudnione osoby.

Spółka podkreśliła, że upominek nie stanowi dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę. Celem jego przyznania jest uczczenie jubileuszu i podkreślenie roli każdego pracownika w kształtowaniu pozycji firmy. Ma to być pozytywny bodziec, który wzmocni więź zatrudnionych osób z pracodawcą.

Czy obdarowani uzyskają przychód, od którego należy potrącić zaliczkę na podatek? Fiskus uznał, że nie. Podkreślił przede wszystkim, że nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników można uznać za podatkowy przychód. Wprawdzie jego definicja z ustawy o PIT jest szeroka, ale nie każdy benefit spełnia przesłanki wymienione w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13).

W orzeczeniu tym określono, jakie kryteria muszą być spełnione, aby zakwalifikować przekazywane pracownikowi świadczenie jako jego przychód ze stosunku pracy. Po pierwsze, powinien z niego korzystać dobrowolnie, bez żadnego przymusu ze strony firmy. Po drugie, świadczenie musi być spełnione w interesie pracownika, a nie pracodawcy. Po trzecie, powinno przynieść mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść. Po czwarte, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnie.

Czy te kryteria są spełnione w opisanej sprawie? Nie, ponieważ pracownicy nie uzyskują przysporzenia majątkowego. Upominek nie jest korzyścią majątkową dla obdarowanej osoby, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że pracownik wydałby pieniądze na zakup walizki, niezależnie od obchodzonego jubileuszu.

Reasumując, spółka nie musi naliczać obdarowanym osobom przychodu.

Numer interpretacji:0113-KDIPT2-3.4011. 484.2018.1.ID

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA