fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Jak przenieść spółkę do innego kraju

123RF
Powodem przeniesienia biznesu za granicę jest nie tylko chęć zmniejszenia obciążeń podatkowych, ale też przyjazne otoczenie biznesowe.

Zamiar uszczelnienia systemu podatkowego, uchwalone niedawno zmiany w CIT oraz planowane wprowadzenie jednolitego podatku od dochodów osobistych sprawiają, że w ostatnim czasie pojawiają się różne pomysły związane z przeniesieniem biznesu z Polski do innych krajów.

Powodem relokacji biznesu nie zawsze jest jednak chęć zmniejszenia obciążeń podatkowych. Przedsiębiorcy chcą również skorzystać z bardziej przystępnego prawa, np. w działalności koncesjonowanej. Relokacji może również przyświecać chęć przeniesienia spółki do kraju udziałowca. Jej powodem wreszcie może być większa dostępność rynku kapitałowego w innym państwie.

Warto zwrócić uwagę na instytucję redomicylu podatkowego (relokacji podatkowej). Oznacza ona zmianę miejsca rezydencji podatkowej (albo miejsca utworzenia/prowadzenia spółki) z jednej jurysdykcji do innej poprzez zmianę kraju, zgodnie z którego prawem spółka została utworzona bądź zarejestrowana. Jednocześnie zachowana zostaje forma prawna spółki.

Redomicyl podatkowy jest dozwolony w państwach tzw. common law, jednak niektóre z nich – Wielka Brytania, Singapur, Hongkong – go zakazują. Z kolei państwa prawa cywilnego (np. Polska) nie zezwalają na redomicyl. Wyjątkiem są: Austria, Węgry, Łotwa, Luksemburg i Liechtenstein. Proces redomicylu składa się zasadniczo z dwóch etapów. W kraju, który spółka opuszcza, musi być na bieżąco z wszelkimi obowiązkami raportowymi, np. w zakresie podatków bądź organów rejestrowych. Nie może się też toczyć wobec niej żadne postępowanie sądowe. Konieczne może być również pozyskanie różnych dokumentów od organów rejestrowych oraz przygotowanie uchwał wspólników spółki w przedmiocie wyrażenia zgody na redomicyl. W każdym przypadku należy uzyskać certificate of good standing (dokument urzędowy potwierdzający, że spółka nie ma żadnych zaległości w raportowaniu).

Z kolei w kraju, do którego spółka się przenosi, minimalnym wymogiem jest przedstawienie zgody na redomicyl (w formie uchwały wspólników) oraz certificate of good standing. Ilość koniecznych dokumentów zależy od kraju docelowego. Najmniej sformalizowany, a tym samym najtańszy proces relokacji przewiduje prawo Belize, Seszeli oraz Wysp Marshalla. W tych jurysdykcjach koszt redomicylu jest niższy niż 1000 USD. Do tej kwoty należy jednak doliczyć koszty rocznego utrzymania spółki, np. wynajem biura oraz koszty, które należy ponieść w jurysdykcji, z której spółka się wyprowadza, np. koszty opłat notarialnych.

Inne popularne miejsca redomicylu – Mauritius, Wyspy Dziewicze, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Cypr – są droższe i wymagają wydania ok. 4500 euro.

—oprac. mpa

Autor jest doradcą podatkowym, prowadzi kancelarię Taxwise

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA