fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wzrosną ulgi w PIT i CIT dla innowacyjnych firm

123RF
Wzrosną podatkowe zachęty dla innowacyjnych firm.

Wspieranie działalności badawczo-rozwojowej: ten cel poparli posłowie, którzy jednogłośnie uchwalili tzw. małą ustawę o innowacyjności. Z ulg ma skorzystać więcej firm, a odliczenia będą wyższe.

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania (zarówno w PIT, jak i CIT) o tzw. koszty kwalifikowane. Przykładowo przy kosztach osobowych, czyli pensjach i składkach ZUS pracowników zatrudnionych na potrzeby takiej działalności, limit odliczenia wynosi 30 proc. Ma wzrosnąć do 50 proc.

Inna zmiana: katalog kosztów kwalifikowanych wzbogaci się o wydatki na uzyskanie i utrzymanie patentu. Wydłuża się też okres, w którym można rozliczyć ulgę. Obecnie są to trzy lata, ma być aż sześć.

Nowe firmy będą mogły uzyskać zwrot z urzędu. Ma być traktowany tak jak nadpłata podatku.

Istotne jest też, że nie będzie ustalało się przychodu przy wnoszeniu do spółki kapitałowej (w formie wkładu niepieniężnego) własności intelektualnej.

Sejm odrzucił proponowane do ustawy poprawki, m.in. dotyczącą sytuacji, gdy przedsiębiorca po otrzymaniu preferencji przestaje prowadzić działalność gospodarczą. Ta poprawka miała na celu doprecyzowanie przepisów.

Ulga na badania i rozwój obowiązuje od 2016 r. Wcześniej można było odliczyć wydatki na nabycie innowacyjnej wiedzy technologicznej.

Mała ustawa o innowacyjności ma wejść w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Z wyjątkiem części przepisów, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział w Sejmie, że przygotowana jest już księga barier utrudniających innowacyjność. Zapewnił też, że finalizowane są prace nad tzw. dużą ustawą o innowacyjności. Ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA