Podatek u źródła a zakup biletów lotniczych od pośrednika

Polski przedsiębiorca, który nabywa bilety lotnicze od zagranicznego przewoźnika, powinien przeanalizować właściwą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, biorąc pod uwagę, gdzie znajduje się miejsce jego faktycznego zarządu.

Publikacja: 05.10.2015 02:00

Zgodnie z przytaczanym wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez nierezydentów – zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej – ustala się w wysokości 10 proc. tych przychodów. Gdy zatem polski podmiot płaci na rzecz zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej (np. na rzecz tanich linii lotniczych posiadających siedzibę na terytorium państwa innego niż Polska), to po jego stronie wystąpią obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku u źródła.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o CIT zasady określone w ust. 1 stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W konkretnym przypadku zastosowanie może więc znaleźć konkretna umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dalej: upo), zawarta z państwem, w którym zagraniczny przewoźnik ma rezydencję podatkową.

Międzynarodowe kontrakty

Według umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody uzyskiwane przez przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej co do zasady podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa (art. 8 konwencji modelowej OECD). Taki właśnie zapis znajduje się np. w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską i Niemcami: „Zyski osiągane z eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków morskich lub statków powietrznych podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa" (art. 8 upo z Niemcami). Oznacza to pełne zwolnienie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem u źródła należności wypłacanych na rzecz zagranicznych przewoźników. Zgodnie z kolei z definicją zawartą w art. 3 pkt e upo z Niemcami transport międzynarodowy nie obejmuje przypadku, gdy statek powietrzny jest eksploatowany wyłącznie między miejscami położonymi w drugim umawiającym się państwie niż państwo faktycznego zarządu przedsiębiorstwa transportowego.

Przedsiębiorca powinien przeanalizować właściwą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, biorąc pod uwagę, gdzie znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa przewoźnika.

Konieczna indywidualna weryfikacja...

Oznacza to konieczność sięgnięcia do wszystkich upo zawartych między Polską oraz krajami, w których znajdują się miejsca faktycznego zarządu poszczególnych przewoźników. Zasadniczo jednak, według różnych upo zawartych przez Polskę, dochody uzyskiwane przez zagranicznych przewoźników zwolnione są w całości z podatku u źródła w Polsce. Zastosowanie przez polskiego płatnika postanowień konkretnej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zwykle będzie oznaczać brak obowiązku poboru podatku u źródła z tytułu należności wypłacanych na rzecz zagranicznego przewoźnika. Każdy przypadek powinien jednak podlegać indywidualnej weryfikacji w zakresie postanowień konkretnej upo zawartej pomiędzy Polską a krajem, w którym znajduje się zarząd danego przewoźnika.

...i uzyskanie certyfikatu rezydencji

Zgodnie z art. 26 ust. 1 zdanie drugie ustawy o CIT zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. W celu zastosowania pełnego zwolnienia z opodatkowania polski płatnik powinien zatem pozyskać certyfikat rezydencji kontrahenta aktualny na dzień wypłaty (z uwzględnieniem zasad przewidzianych w art. 26 ust. 1i–1l ustawy o CIT, obowiązujących od 1 stycznia 2015 r.). Nieposiadanie takiego dokumentu oznacza obowiązek pobrania 10-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

Uwaga! Certyfikat może być pozyskany wstecz dla płatności, które miały miejsce w poprzednich okresach. Ważne jest jedynie, aby dokumentował on rezydencję kontrahenta w okresie, w którym płatność została zrealizowana.

Dokumentacja do urzędu skarbowego

Nawet w przypadku posiadania certyfikatu rezydencji kontrahenta na polskim podmiocie będącym nabywcą biletu lotniczego od zagranicznego przewoźnika – jako na płatniku – ciąży obowiązek złożenia do właściwego urzędu skarbowego informacji IFT-2R. Informację tę należy złożyć w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat (art. 26 ust. 3 ustawy o CIT). Konieczne jest także wykazanie wypłacanych kwot i pobranego podatku w rubryce F.3 formularza CIT-8/O (załącznik do zeznania rocznego CIT-8).

W razie natomiast nieposiadania certyfikatu rezydencji polski nabywca biletu powinien dodatkowo uiścić kwotę podatku obliczonego z zastosowaniem stawki 10 proc. oraz wykazać tę kwotę w zbiorczej deklaracji CIT-10Z.

Autor jest kierownikiem zespołu podatku dochodowego w ECDDP sp. z o.o.

Zgodnie z przytaczanym wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez nierezydentów – zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej – ustala się w wysokości 10 proc. tych przychodów. Gdy zatem polski podmiot płaci na rzecz zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej (np. na rzecz tanich linii lotniczych posiadających siedzibę na terytorium państwa innego niż Polska), to po jego stronie wystąpią obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku u źródła.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów