CIT: jak są opodatkowane niepodzielone zyski przekształconej spółki

Przekształcając spółkę komandytową w spółkę niebędącą osobą prawną, podatek od tzw. niepodzielonych zysków należy pobrać wyłącznie od zysku wygenerowanego przez spółkę komandytową od dnia uzyskania przez nią statusu podatnika CIT do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia.

Publikacja: 20.06.2021 15:15

CIT: jak są opodatkowane niepodzielone zyski przekształconej spółki

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z wydanej 18 maja 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-2.4010.73.2021.4.MS).

Wnioskodawca jest spółką komandytową. Zgodnie z nowelizacją przepisów ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2021 r., spółka ta stała się podatnikiem CIT. Przy tym spółka skorzystała z możliwości odroczenia zastosowania przepisów w zakresie objęcia spółek komandytowych CIT i uzyskała status podatnika 1 maja 2021 r. Aktualnie planowane jest przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną. Wpis przekształcenia nastąpi po 1 maja 2021 r., a więc już w momencie, w którym wnioskodawca będzie podatnikiem CIT. Wnioskodawca zakłada, że dopełni wszelkich wymaganych formalności dla utrzymania przez spółkę jawną statusu spółki transparentnej podatkowo, tj. przed dniem wpisu przekształcenia złoży do odpowiednich organów podatkowych informację (o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT) o wspólnikach spółki jawnej. Na dzień przekształcenia wnioskodawca będzie wykazywać kwotę pochodzącą z zysków wypracowanych za okresy poprzedzające dzień przekształcenia. Część tej kwoty będzie miała swoje źródło w zyskach wypracowanych do końca 2020 r., które do momentu przekształcenia nie zostaną przekazane do podziału pomiędzy wspólników. Pozostałą część będzie natomiast stanowić zysk za bieżący rok w podziale na dwa okresy:

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP