fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Antycovidowa produkcja z ulgą w PIT - budynek produkcyjny można jednorazowo zamortyzować

Antycovidowa produkcja z ulgą w PIT
Adobe Stock
Firma może rozliczyć jednorazowo w kosztach środki trwałe wykorzystywane w walce z epidemią koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa wprowadziła preferencyjne zasady rozliczenia dla przedsiębiorców, którzy pomagają zwalczać koronawirusa, m.in. dotyczące amortyzacji środków trwałych. Jakie są z tego korzyści, pokazuje najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią firma produkująca odzież roboczą. Dostarcza ją głównie na potrzeby służby zdrowia. Planuje kupić budynek, w którym będzie produkować odzież medyczną (fartuchy, bluzy, spodnie, czepki) oraz bieliznę pościelową (podkłady, prześcieradła, pokrowce na materace i poduszki). Podkreśla, że mają być one przeznaczone na przeciwdziałanie Covid-19.

Czy firma może jednorazowo zamortyzować budynek? Czyli zaliczyć wydatki na jego nabycie za jednym zamachem do kosztów PIT, bez konieczności naliczania odpisów amortyzacyjnych przez wiele lat?

Tak, pozwala na to przepis wprowadzony przez tarczę antykryzysową. Chodzi o art. 52s ustawy o PIT. Wynika z niego, że można jednorazowo zamortyzować środki trwałe nabyte do produkcji towarów służących do przeciwdziałania epidemii.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011.786.2020.2. PS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA