fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Roczne rozliczenie PIT: Przedsiębiorca także skorzysta z preferencji podatkowych

www.sxc.hu
Osoba prowadząca działalność gospodarczą może złożyć wspólny PIT z małżonkiem oraz odliczyć ulgę na dzieci, jeśli rozlicza się na zasadach ogólnych.

Od lipca 2015 r. prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Wcześniej byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Czy mogę, podobnie jak w poprzednich latach, skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, który pracuje na etacie, oraz z ulgi na dzieci? Wychowujemy dwoje dzieci, z których jedno jest niepełnoletnie, a drugie – 20-letnie – studiuje i pracuje dorywczo. Na jakich drukach powinniśmy się rozliczyć? – pyta czytelniczka.

Tak, macie państwo prawo do wspólnego rozliczenia, jeżeli spełnione zostaną ustawowe warunki. Przedsiębiorca, który wybrał rozliczenie na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32 proc., ma prawo do preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem oraz do skorzystania z ulg. Takiej możliwości nie mają natomiast osoby, które wybrały opodatkowanie stawką liniową 19 proc. i składają PIT-36L.

W opisanym przypadku czytelniczka powinna złożyć PIT-36, w którym wykaże dochody uzyskane w 2015 r. z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej oraz dochody z umów o pracę swojej i jej męża.

Małżonkowie mogą we wspólnie składanym zeznaniu skorzystać z odliczenia ulgi na dzieci, jeśli spełnią ustawowe warunki dotyczące zarówno zarobków ich, jak i zarobków pełnoletniego dziecka. Przede wszystkim dochody dziecka nie mogą być opodatkowane stawką liniową.

Ulga przysługuje na trzy grupy dzieci:

- małoletnie,

- niepełnosprawne bez względu na wiek,

- studentów do 25. roku życia, jeśli nie uzyskali dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19-proc. stawką podatku, przekraczających łącznie w roku podatkowym kwotę 3089 zł.

Czytelniczka nie podała wysokości zarobków starszego studiującego dziecka. Z przepisów wynika natomiast, że małżonkowie skorzystają z preferencji rodzinnej na dwójkę dzieci pod warunkiem, że ich dziecko nie zarobiło w ciągu roku więcej niż 3089 zł. Przy wyliczaniu tej kwoty od przychodów odejmuje się tylko koszty ich uzyskania. Fiskus nie zgadza się natomiast na odliczenie składek ZUS. Łatwo więc przekroczyć ten limit.

Jeśli okazałoby się, że dochody pełnoletniego studiującego dziecka przekroczyły wskazany limit, to małżonkowie mogliby skorzystać tylko z ulgi na młodsze, niepełnoletnie dziecko.

Należy jednak pamiętać, że w podobnych sytuacjach młodsze dziecko traktowane jest dla celów ulgi rodzinnej jak jedyne dziecko w rodzinie. A wówczas organy podatkowe pozwalają odliczyć ulgę tylko gdy dochody rodziców nie przekroczyły określonych limitów. Dochody podatników pozostających w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy nie mogą przekroczyć 112 tys. zł. Do tego limitu wlicza się wszystkie osiągane przez nich dochody, zarówno z pracy, jak i działalności gospodarczej. Próg tej wysokości odnosi się tylko do rodziców jedynaków lub tych, którzy korzystają z ulgi na jedno z dzieci.

Jeśli czytelniczka oceni, że przysługuje jej ulga, to do druku PIT-36 powinna dołączyć PIT/O.

—Monika Pogroszewska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA