Wielkanocne spotkanie w firmie w kosztach uzyskania przychodu i bez PIT dla pracowników

Wydatki na organizację wielkanocnego spotkania w firmowym gronie nie powinny już budzić sporów ze skarbówką.

Aktualizacja: 22.03.2016 06:58 Publikacja: 22.03.2016 06:00

Wielkanocne spotkanie w firmie w kosztach uzyskania przychodu i bez PIT dla pracowników

Foto: www.sxc.hu

Minister finansów akceptuje zaliczenie wydatków na imprezy okolicznościowe, np. z okazji świąt, do kosztów uzyskania przychodów.

Fiskus widzi, że celem jest nie tylko świętowanie w podniosłej atmosferze, ale też bardzo przyziemne, firmowe sprawy.

„Organizowane przez pracodawcę imprezy okolicznościowe dla pracowników mają na celu zintegrowanie ich z pracodawcą, budowanie zespołu, ułatwienie ułożenia dobrych relacji między pracownikami, poprawę atmosfery pracy, a docelowo zwiększenie efektywności świadczonej przez nich pracy i przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez spółkę" – czytamy w interpretacji warszawskiej Izby Skarbowej z 4 grudnia 2015 r. (nr: IPPB5/4510-1023/15-3/BC). To stanowisko podatnika, z którym w całości zgodziła się izba.

Z tego samego powodu, tj. biznesowego celu integracji przy wielkanocnej święconce, nie powinno być też problemów z obowiązkiem opodatkowania przychodu pracowników uczestniczących w spotkaniu.

Pracodawcom i pracownikom w sukurs przyszedł Trybunał Konstytucyjny, który po wielu latach sporów rozstrzygnął wątpliwości na korzyść podatników (wyrok z 8 lipca 2014 r., sygn. K 7/13).

Trybunał dał w tym wyroku kilka wytycznych interpretacyjnych dotyczących przypisania pracownikom przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

By taki przychód powstał, musi być realnie uchwytny w majątku pracownika. Nie może być to wartość obliczona statystycznie – co często się zdarzało, gdy nie wszyscy pracownicy uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez pracodawcę albo korzystali z niego w różnym stopniu.

Ważny jest też cel, który przyświeca pracodawcy. Przychód pracowników nie powstaje, jeśli pracodawca myśli bardziej o sobie i zyskach swojej firmy, na co wpływ ma np. integracja załogi, niż o wynagrodzeniu pracowników.

Minister finansów, kierując się tym wyrokiem, wciela wspomniane zasady w interpretacjach podatkowych.

Z urzędu zmienia też wydane wcześniej niekorzystne rozstrzygnięcia.

– Wzięcie udziału przez pracowników w imprezie zorganizowanej przez pracodawcę nie prowadzi do powstania przychodu, a w konsekwencji na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zwiększenia przychodów pracowników z tytułu umowy o pracę – stwierdził przykładowo, zmieniając 11 stycznia 2016 r. błędną interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu (DD3.8222.2.332.2015.CRS).

Minister finansów akceptuje zaliczenie wydatków na imprezy okolicznościowe, np. z okazji świąt, do kosztów uzyskania przychodów.

Fiskus widzi, że celem jest nie tylko świętowanie w podniosłej atmosferze, ale też bardzo przyziemne, firmowe sprawy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów