fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Umowa o pracę: liniowy PIT od usług dla pracodawcy

123RF
Kierownik budowy zatrudniony na etacie może zostać przedsiębiorcą i świadczyć dla swojej firmy usługi projektowe. Zapłaci od nich 19 proc. podatku.

Skarbówka wychodzi naprzeciw podatnikom, którzy nie chcą rezygnować z umowy o pracę, a jednocześnie zamierzają świadczyć na rzecz swojej firmy inne usługi. Przedsiębiorcy nie dotyczą ograniczenia w zapłacie stawki liniowej, jeśli zakres tych usług będzie inny niż jego etatowe zadania. Potwierdza to najnowsza interpretacja.

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który planuje otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą dotyczącą projektowania konstrukcyjno-budowlanego (PKD 71.11.Z). Podklasa ta obejmuje opracowywanie projektów architektonicznych oraz doradztwo w zakresie architektury związanej z projektowaniem budowlanym oraz projektowaniem urbanistycznym oraz architektonicznym kształtowaniem krajobrazu. Chce wybrać opodatkowanie według stawki 19 proc.

Jego wątpliwości wynikały z faktu, że będzie on świadczył te usługi na rzecz obecnego pracodawcy, u którego jest zatrudniony od 2008 r. na umowę o pracę na stanowisku kierownik budowy. Zapytał, czy opisaną działalność, wykonywaną poza obowiązkami służbowymi, może opodatkować na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT.

Okazało się, że fiskus nie ma nic przeciwko temu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że ograniczenie dotyczące stawki liniowej zawiera art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Stanowi on, że jeśli przedsiębiorca uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, to traci prawo do preferencji. W takim przypadku musi rozliczać się na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32 proc.

Kluczowe jest więc rozstrzygnięcie, czy nowe zajęcie wnioskodawcy nie pokrywa się z zadaniami, które wykonuje na etacie. Dyrektor KIS uznał jednak, że kierownik budowy ma inne zadania niż projektant.

– Jeśli czynności wykonywane w ramach stosunku pracy nie będą tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej, to nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Wnioskodawca może rozliczyć się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT – podsumował dyrektor KIS.

Na koniec zaznaczył jednak, że w razie ewentualnej kontroli to na podatniku spoczywa wymóg udowodnienia, że przedstawiony we wniosku o interpretację stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Nr interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 47. 2019.1.DR

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA