fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Jaki CIT dla powiązanych firm

123RF
Powiązania między firmami nie wykluczają możliwości płacenia 15 proc. CIT.

Od 1 stycznia spółki kapitałowe mające do 1,2 mln euro przychodu rocznie odprowadzają tylko 15-proc. podatek. Te z większymi obrotami zostały na 19-proc. stawce. Z niższego CIT skorzystają także rozpoczynający działalność. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" 22 grudnia 2016 r., na niższy podatek mają też szanse firmy, które uzyskują wysokie przychody, ale rozbiły biznes na części. Fiskus częściowo się przed tym zabezpieczył. Z art. 19 ustawy o CIT wynika, że niższej stawki nie da np. podział spółki. Nie pomoże też utworzenie nowej, do której wniesiemy majątek w formie aportu.

Tych ograniczeń obawiała się spółka z branży nieruchomości. Nabyła w zeszłym roku za 200 tys. zł majątek od innej firmy. Było to wyposażenie hotelu, którego firma jest właścicielem. Po zakupie majątek został jej wynajęty. Wspólnikiem tej firmy jest m.in. kobieta będąca jednocześnie prezesem zarządu spółki.

Czy te powiązania wpływają na prawo do płacenia niższego podatku? Czy do spółki mają zastosowanie ograniczenia, o których mówi art. 19 ustawy o CIT?

Izba Skarbowa w Bydgoszczy przypomniała, że nowe przepisy ustawy o CIT ograniczają możliwość zastosowania 15-proc. stawki podatku m.in. dla rozpoczynających działalność podmiotów, które powstały w wyniku wskazanych w art. 19 ustawy operacji restrukturyzacyjnych. Wyłączenie dotyczy przekształcenia (z pewnymi wyjątkami), połączenia lub podziału oraz wniesienia określonego w ustawie wkładu niepieniężnego do spółki. Ograniczenie dotyczy dwóch pierwszych lat działalności podatników. Będą oni mieli możliwość stosowania preferencyjnej stawki podatku dochodowego dopiero począwszy od trzeciego roku, pod warunkiem że pozostaną małymi podatnikami.

Zdaniem skarbówki w opisanej sprawie wyłączenie z preferencyjnej stawki nie ma zastosowania. Dlatego spółka może płacić w tym roku 15-proc. podatek.

Przypomnijmy, że limit 1,2 mln euro to obecnie 5,157 mln zł. Prawo do niższej stawki CIT w 2017 r. mają więc spółki, których przychody w 2016 r. nie przekroczyły tej kwoty.

numer interpretacji: 0461-ITPB3.4510. 20.2017.2.AW

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA