fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przy mniejszych transakcjach wystarczy ograniczona weryfikacja kontrahenta

Zatory płatnicze to zmora wielu biznesmenów.
Adobe Stock
Wbrew stanowisku skarbówki, sądy administracyjne potwierdzają, że w przypadku wypłat za granicę, nieprzekraczających 2 mln zł, nie ma obowiązku szczegółowego sprawdzania partnera biznesowego. Trzeba jednak posiadać certyfikat rezydencji.

Intencją ustawodawcy było wprowadzenie od 2019 r. nowego mechanizmu poboru podatku u źródła w Polsce. Mechanizm ten zakłada, że gdy w roku podatkowym podmiotu wypłacającego należności kwota płatności na rzecz tego samego podatnika, podlegających podatkowi u źródła, przekraczałaby 2 mln zł, od nadwyżki ponad tę kwotę płatnik byłby zobowiązany do poboru podatku u źródła przy zastosowaniu stawek podstawowych wynikających z ustawy o CIT. Następnie podatnik lub płatnik, po spełnieniu warunków określonych w ustawie, będą mogli ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku.

Kolejne odroczenie

Na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 28 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o CIT termin wejścia w życie nowego mechanizmu poboru podatku u źródła został jednak po raz kolejny odroczony. Tym razem do 30 czerwca 2021 r.

Czytaj także: PIT i CIT: jak zaksięgować podate...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA