fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Brak PIT-36 i PIT-36L na stronie Ministerstwa Finansów

AdobeStock
Skarbówka nie przygotowała jeszcze interaktywnych formularzy zeznań za zeszły rok dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Przedsiębiorców, którzy tak jak w poprzednich latach chcieli skorzystać z urzędowych e-deklaracji, spotkała niemiła niespodzianka. Na stronie Ministerstwa Finansów są interaktywne PIT-36 i PIT-36L, ale za... 2018 r.

– Fiskus w tym roku „wyjątkowo" traktuje przedsiębiorców. Nie dość, że nie dostali wypełnionych przez skarbówkę zeznań w ramach akcji e-PIT, to na dodatek muszą czekać na interaktywne e-deklaracje – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Przypomnijmy, że w tym roku wszystkie zeznania składa się dopiero od 15 lutego 2020 r. Tego dnia większość podatników (przede wszystkim pracownicy) dostało od fiskusa wstępnie wypełnione deklaracje e-PIT (czekają na prowadzonym przez Ministerstwo Finansów Portalu Podatkowym pod adresem podatki.gov.pl). Przedsiębiorcy nie dostąpili jednak tego przywileju (choć rok temu skarbówka im to obiecywała). Muszą się z fiskusem rozliczyć sami.

Na jakim formularzu? Płacący podatek według skali na PIT-36, liniowcy na PIT-36L. Na stronie Ministerstwa Finansów są wzory formularzy za zeszły rok, ale tylko do wydrukowania. W odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" resort finansów zapewnił, że interaktywne e-deklaracje zostaną udostępnione do końca przyszłego tygodnia.

– Przedsiębiorcom nie pozostaje więc nic innego jak wydrukować sobie roczny PIT, wypełnić go i zanieść albo wysłać do urzędu skarbowego. Papierowe druki są też oczywiście w urzędach. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z oferty komercyjnych podmiotów, które udostępniają elektroniczne druki, w większości darmowe – mówi Grzegorz Gębka.

Ekspert przypomina, że w poprzednich latach wielu przedsiębiorców składało zeznania roczne już na początku stycznia i często dostawali pieniądze z nadpłaty po kilkunastu czy nawet kilku dniach. Wprowadzenie zasady, że najwcześniejszy termin złożenia deklaracji za zeszły rok to 15 lutego powoduje, że termin na zwrot nadpłaty jest liczony dopiero od tego dnia. Przy deklaracjach elektronicznych mamy 45 dni. Ci, którzy zdecydują się na papierowe zeznania, na zwrot mogą czekać nawet trzy miesiące.

Na stronie Ministerstwa Finansów jest już natomiast interaktywna e-deklaracja PIT-28 dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. Oni muszą złożyć zeznanie do 2 marca. Osoby rozliczające się według skali albo stawką liniową mają czas do 30 kwietnia.

Resort finansów informuje, że przez trzy dni działania usługi e-PIT (niedostępnej dla przedsiębiorców) zeznania złożyło ponad pół miliona podatników.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA