Podatek dochodowy

CIT: Umowa z firmą wspólnika to podatkowe korzyści dla spółki

123RF
Wydatki na usługi udziałowca, który ma własną działalność gospodarczą, można odliczyć od przychodu spółki.

Fiskus zgadza się na rozliczanie w kosztach spółki osobowej usług świadczonych przez jej wspólników. Pod warunkiem że wykonują je jako odrębni przedsiębiorcy.

– Daje to możliwość podatkowych oszczędności – mówi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii PBC. – Można bowiem przerzucić część zysków spółki do jednoosobowej działalności gospodarczej i tam je korzystniej opodatkować.

Wyłączenie można ominąć

Spójrzmy na niedawną interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią komandytariusz spółki komandytowej, która zajmuje się produkcją mebli. Zamierza świadczyć na jej rzecz usługi stolarskie. Artykuł 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT wyłącza jednak z kosztów uzyskania przychodów „wartość własnej pracy podatnika". Aby uniknąć tego ograniczenia, wspólnik zamierza założyć jednoosobową działalność gospodarczą i wykonywać usługi jako przedsiębiorca, dokumentując je fakturami.

Z przychodów zamierza rozliczać się ryczałtem, a kwotę z faktury za swoje usługi zaliczać do podatkowych kosztów wszystkich wspólników spółki (czyli także swoich).

Czy to możliwe? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Argumentuje, że spółka i jednoosobowa działalność to odrębne firmy. Mogą być różnie opodatkowane. Mogą też z sobą współpracować.

W tej sytuacji nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Usługi na rzecz spółki komandytowej wykonywane są bowiem przez odrębnego przedsiębiorcę. Mają związek z przychodem spółki, mogą więc być podatkowym kosztem.

Proporcjonalne rozliczenie

Skarbówka zgodziła się z tym stanowiskiem. Potwierdziła, że osoba mająca własną firmę nie świadczy pracy na rzecz spółki, lecz wykonuje usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli wydatki mają związek z działalnością spółki, można je zaliczyć do jej podatkowych kosztów. U wspólników rozlicza się je proporcjonalnie do ich udziału w zyskach. Tak wynika z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT.

Przedsiębiorca może zatem zaliczyć odpowiednią część wydatku z faktury za swoją usługę – ustaloną z uwzględnieniem posiadanego udziału w zysku spółki – do kosztów uzyskania przychodów.

Fiskus potwierdził też, że przychody z jednoosobowej działalności można opodatkować ryczałtem.

Szansa na niższą daninę

– Przy tej formie rozliczenia mamy szanse na niższą stawkę podatku, w zależności od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej to 3, 5,5, 8,5, 17 i 20 proc. liczone od przychodu – mówi Tomasz Piekielnik. – Możemy więc zapłacić mniej skarbówce, na zasadach ogólnych podatek liczony od dochodu wynosi bowiem 18 lub 32 proc. (skala) albo 19 proc. (liniowy).

– Załóżmy, że wynagrodzenie za usługę wspólnika spółki komandytowej, który ma w niej 90 proc. udziałów i płaci podatek liniowy, to 10 tys. zł. Ze swojej jednoosobowej działalności odprowadza 8,5-proc. ryczałt. Podatek wyniesie więc 850 zł. Jednocześnie do swoich kosztów z działalności w spółce zaliczy 9 tys. zł. Dzięki temu zapłaci PIT niższy o 1710 zł (9 tys. zł x 19 proc.), będzie miał bowiem mniejszy dochód. Jego zysk to 860 zł (1710 – 850) – tłumaczy Tomasz Piekielnik. Dodaje, że podobnie może być w spółce jawnej albo cywilnej.

numer interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011. 381.2017.1.ES

Koszty w spółce cywilnej

Skarbówka wydaje też pozytywne interpretacje w kwestii rozliczeń usług wykonywanych przez wspólników spółek cywilnych. Spójrzmy na sprawę lekarki, która prowadzi swój gabinet. Jednocześnie jest wspólnikiem świadczącej usługi lecznicze spółki cywilnej. Ma ona status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Spółka ma podpisany kontrakt z NFZ, aby go wypełnić, musi korzystać z usług podwykonawców. Jednym z nich jest lekarka. Jako przedsiębiorca (właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej) podpisała umowę-zlecenie ze spółką. Dotyczy świadczenia usług leczniczych (tj. lekarza medycyny pracy i lekarza medycyny rodzinnej). Na koniec miesiąca wystawia fakturę. Fiskus zgodził się, że można ją rozliczyć w kosztach wszystkich wspólników spółki. Mamy bowiem do czynienia z transakcją między dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi (interpretacja nr IBPB-1-1/4511-133/16/ZK).

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL