fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Fiskus wychodzi naprzeciw pracodawcom - monitor wolnej przedsiębiorczości

Fotolia.com
Coraz więcej firm ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Niektóre znalazły na to sposób. Przyznają stypendia uczniom i studentom, których potem zatrudnią. Fiskus zgadza się już, że wydatki na ten cel są kosztem uzyskania przychodów.

Przedsiębiorcy nie mają już wątpliwości, że rozwój ich firm zależy od współpracy ze światem nauki. To sposób nie tylko na uzyskanie innowacyjnych rozwiązań, ale także na wychowanie nowych pracowników. W branżach, w których trudno o wykwalifikowane kadry, rozwiązaniem może być program stypendialny. Przedsiębiorcy wypłacają świadczenia uczniom szkół branżowych i studentom wybranych kierunków. Młodzi beneficjenci, już po zakończeniu nauki, mają obowiązek pracować dla firmy przez określony czas. W przeciwnym razie będą musieli zwrócić stypendium.

Należy pochwalić administrację skarbową, że wychodzi naprzeciw pomysłowym pracodawcom i zgadza się, by wydatki na stypendia stanowiły koszt podatkowy. W najnowszej interpretacji skarbówka potwierdziła, że taki wydatek pozwala zapewnić sobie fachowe kadry, więc ma związek z prowadzoną działalnością. Fiskus akceptuje też wygodny dla firm sposób rozliczeń. Mogą odliczyć wydatek w miesiącu jego wypłaty. Takie pozytywne stanowisko bardzo cieszy, bo jeszcze kilka lat temu skarbówka nie dostrzegała wyraźnego związku między kształceniem przyszłych pracowników a funkcjonowaniem biznesu.

To dobra wiadomość dla wszystkich firm, którym brakuje rąk do pracy. Warto jednak, by każdy przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację podatkową, by mieć gwarancję prawidłowości rozliczeń. We wniosku powinien udowodnić, że jego pomysł pomoże w rozwoju biznesu.

Fiskus pomaga zdobyć fachowych pracowników

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczości oceniamy gospodarcze działania rządu i pokazujemy bariery utrudniające funkcjonowanie firm. Dla czytelników, którzy na adres monitor@rp.pl napiszą, co ogranicza prowadzenie ich biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej".

Więcej na rp.pl/monitor

Przedsiębiorco! Jeśli coś ogranicza Twój biznes, napisz: monitor@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA