Dobra wiara zapewni ochronę sygnaliście

Osoba zgłaszająca nieprawidłowości będzie chroniona przed działaniami odwetowymi, jeżeli będzie działała w przekonaniu, że po pierwsze przekazuje informacje prawdziwe, a po drugie – że wskazują one na naruszenie prawa.

Publikacja: 25.04.2024 04:30

Dobra wiara zapewni ochronę sygnaliście

Foto: Adobe Stock

Z perspektywy średnich i dużych firm ustawa o ochronie sygnalistów wprowadzi wiele ważnych zmian. Projekt ustawy został wniesiony do Sejmu 17 kwietnia 2023 r. Kluczowym elementem nowej regulacji – czego można się domyślić po tytule ustawy – jest zapewnienie ochrony sygnalistom, czyli osobom zgłaszającym lub ujawniającym naruszenia prawa, o których dowiedziały się w kontekście związanym z pracą. Ponieważ ustawa ma wprowadzić zakaz stosowania wobec sygnalistów działań odwetowych, wielu przedsiębiorców obawia się, że takiej ochrony będą poszukiwać nieuczciwi pracownicy – zwłaszcza ci, którzy spodziewają się zwolnienia. Czy te obawy są uzasadnione?

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie