fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy dodatek wyrównawczy jest częścią pensji

AdobeStock
Dodatek wyrównawczy stanowi obligatoryjny, miesięczny składnik wynagrodzenia. Ma to swoje konsekwencje w odniesieniu do obliczania świadczeń za czas choroby czy nadgodziny.

- Czy pracodawca powinien zastosować wypowiedzenie zmieniające w przypadku zmiany powierzonych obowiązków osobie, która jest w ochronie przedemerytalnej? A jeżeli tak, to czy dodatek wyrównawczy należy uwzględnić obliczając zasiłek chorobowy, normalne wynagrodzenie i dodatek do godzin nadliczbowych oraz przy ustalaniu nagrody rocznej? – pyta czytelnik.

Dodatek wyrównawczy wchodzi do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Nie uwzględnia się go natomiast ustalając dodatek (50 proc. lub 100 proc.) przysługujący w ramach rekompensaty za przepracowane nadgodziny.

Jednostronna decyzja

Wypowiedzenie zmieniające jest powszechnie używaną nazwą na określenie jednostronnej czynności prawnej pracodawcy, której zamierzonym skutkiem jest kontynuowanie stosunku pracy, ale na warunkach innych niż dotychczasowe.

Czytaj także: Wyrównanie nie może być stałym składnikiem pensji minima...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA