Przy nabywaniu przedsiębiorstwa opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają nie tylko rzeczy oraz prawa majątkowe wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa, ale także różnica (nadwyżka) pomiędzy ceną, którą nabywca ma zapłacić za nabyte przedsiębiorstwo, a sumą wartości rynkowych rzeczy i praw majątkowych wchodzących w jego skład, czyli tzw. dodatnia wartość firmy. Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2020 r. (0111- KDIB2-3.4014.99.2020. 2.AD).
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu PCC, stwierdzając przy tym, że przedmiotem opodatkowania jest sprzedaż rzeczy lub praw majątkowych, a podstawę opodatkowania PCC stanowi wartość rynkowa nabywanych rzeczy lub praw majątkowych.
Czytaj też:
Goodwill - niecała wartość transakcji zbycia firmy podlega PCC
PCC a goodwill: fiskus zarobi na dobrym imieniu i r...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.