fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Goodwill a PCC: czy od dodatniej wartości sprzedanej firmy należy się podatek od czynności cywilnoprawnych

Fotolia
Zdaniem fiskusa, przy nabywaniu przedsiębiorstwa należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych nie tylko od rzeczy oraz praw majątkowych wchodzących w jego skład, ale także od dodatniej wartości firmy.

Przy nabywaniu przedsiębiorstwa opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają nie tylko rzeczy oraz prawa majątkowe wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa, ale także różnica (nadwyżka) pomiędzy ceną, którą nabywca ma zapłacić za nabyte przedsiębiorstwo, a sumą wartości rynkowych rzeczy i praw majątkowych wchodzących w jego skład, czyli tzw. dodatnia wartość firmy. Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2020 r. (0111- KDIB2-3.4014.99.2020. 2.AD).

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu PCC, stwierdzając przy tym, że przedmiotem opodatkowania jest sprzedaż rzeczy lub praw majątkowych, a podstawę opodatkowania PCC stanowi wartość rynkowa nabywanych rzeczy lub praw majątkowych.

Czytaj też:

Goodwill - niecała wartość transakcji zbycia firmy podlega PCC

PCC a goodwill: fiskus zarobi na dobrym imieniu i r...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA