Chcesz skorzystać ze zwolnienia z PCC, kup skończony dom

Fiskus odmawia zwolnienia z podatku tym, którzy nabyli dom przed formalnym zakończeniem jego budowy.

Publikacja: 09.01.2024 03:00

Chcesz skorzystać ze zwolnienia z PCC, kup skończony dom

Foto: Adobe Stock

Dom w stanie surowym zamkniętym to jeszcze nie dom. Dlatego jego nabywca nie skorzysta ze zwolnienia z PCC. Takie są wnioski z interpretacji skarbówki.

Chodzi o ulgę dla osób, które kupują na rynku wtórnym swoją pierwszą nieruchomość. Zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o PCC od 31 sierpnia 2023 r. nie muszą już płacić 2 proc. podatku m.in. przy nabyciu prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przykładowo, jeśli kupujemy dom za milion, w kieszeni zostaje 20 tys. zł.

Ci, którzy inwestują w nową posiadłość, mogą się jednak srodze rozczarować. Spójrzmy na najnowszą interpretację fiskusa. Mężczyzna kupił działkę wraz z budynkiem jednorodzinnym. Notariusz pobrał od niego 2 proc. PCC. Mężczyzna twierdzi, że nieprawidłowo, ponieważ jest to jego pierwsza nieruchomość. I zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o PCC ma prawo do zwolnienia z podatku. Dlatego urząd skarbowy powinien mu go zwrócić.

Co na to fiskus? Uznał, że podatek się należy. Dlaczego? Otóż dom jest w stanie surowym zamkniętym. Nie zostało jeszcze wydane pozwolenie na jego użytkowanie, nie złożono też zawiadomienia o zakończeniu budowy. Nie może być użytkowany, nie spełnia więc definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wobec tego zwolnienie nie przysługuje (nr 0111-KDIB2-3.4014.434. 2023.2.JKU).

To niejedyna niekorzystna dla podatników interpretacja. Podobnie było we wcześniejszej, także dotyczącej zakupu domu w stanie surowym zamkniętym. Nabywca zapłacił u notariusza 6,2 tys. zł PCC, ale twierdzi, że bezpodstawnie, ponieważ jest to jego pierwsza nieruchomość.

Czytaj więcej

Zwolnienia z PCC na pierwsze mieszkanie nie wyklucza posiadanie działki

„Z Pana stanowiskiem nie można się zgodzić” – uznała skarbówka. Podkreśliła, że budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym jest budynek w stanie umożliwiającym jego użytkowanie i tym samym służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Tych warunków nie spełnia dom w stanie surowym zamkniętym. „Budynek, co do którego nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie lub nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy (zgodnie z prawem budowlanym) nie może być w świetle prawa użytkowany i nie może zaspokajać potrzeb mieszkaniowych” – czytamy w interpretacji. Dlatego nabywcy nie przysługuje zwolnienie z podatku (nr 0111-KDIB2-2.4014.296.2023.1.KK).

Przypomnijmy, że PCC obciąża kupujących na rynku wtórnym. Nabycie od dewelopera jest opodatkowane VAT. Wtedy nie płacimy PCC. Od tej reguły jest wyjątek dotyczący kupujących mieszkania hurtowo.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy, partner w kancelarii TAS

Fiskus rygorystycznie podchodzi do przepisów o nowym zwolnieniu z PCC, mówiąc: skoro zgodnie z prawem budowlanym budowy formalnie nie skończono, to nie doszło do nabycia budynku mieszkalnego jednorodzinnego. To irracjonalne, ale faktycznie takie są wnioski z literalnej interpretacji art. 9 pkt 17 ustawy o PCC. Chcącym skorzystać z ulgi pozostaje odwołanie się do wykładni celowościowej i argument, że zwolnienie miało ułatwić realizację potrzeb mieszkaniowych, nie powinno się więc go ograniczać. Fiskus zmienił zdanie w podobnej kwestii ulgi na termomodernizację. Początkowo twierdził, że nie można odliczyć od dochodu wydatków na ekologiczne ogrzewanie, które poniesiono jeszcze przed formalnym zakończeniem budowy domu. Teraz uważa, że prawo budowlane nie wyklucza uznania za budynek obiektu formalnie nieoddanego do użytkowania.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność