Kupujesz mieszkanie od flippera? Zapłacisz wyższy podatek

Jeśli sprzedawca zarabia na obrocie używanymi mieszkaniami, kupujący może zapłacić nawet 10 proc. podatek. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o PCC, która ma ukrócić flipping.

Publikacja: 04.04.2024 04:31

Kupujesz mieszkanie od flippera? Zapłacisz wyższy podatek

Foto: Adobe Stock

Ograniczenie spekulacji na rynku mieszkaniowym – taki cel przyświeca posłom z Lewicy, którzy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podwyższenie jego stawek ma spowodować, że flipping (czyli zarabianie na tanio kupowanych mieszkaniach, które są remontowane i sprzedawane z dużym zyskiem) stanie się nieopłacalny.

PCC płaci nabywca mieszkania

- Sęk w tym, że PCC płacą nabywcy. I to oni poniosą ciężar podwyżki podatku – mówi Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance.

Przypomnijmy, że umowa sprzedaży mieszkania bądź domu na rynku wtórnym jest obciążona 2 proc. podatkiem. Z ustawy o PCC wynika, że musi go zapłacić kupujący. Jeśli mieszkanie kosztuje np. milion, PCC wynosi 20 tys. zł.

Czytaj więcej

Nowa ustawa deweloperska: trudniej będzie wycofać się z umowy

PCC od mieszkania wyniesie nawet 10 proc.

Co proponuje Lewica? PCC od umowy sprzedaży mieszkania zawartej przed upływem roku od poprzedniego zbycia (w uzasadnieniu jest podane, że chodzi o zakup) ma wynieść aż 10 proc. Podatek od lokalu za milion zł wzrośnie więc do 100 tys. zł. Jeśli mieszkanie będzie sprzedawane po roku, ale przed upływem dwóch lat kupujący zapłaci 6 proc. podatek. Jeśli w okresie od dwóch do trzech lat PCC wyniesie 4 proc. O wyższym podatku kupujący ma się dowiedzieć od notariusza (który pobiera PCC) jeszcze przed zawarciem umowy sprzedaży. Ma też składać oświadczenie, że jest świadomy podwyżki.

Czy flipping będzie nieopłacalny?

Autorzy projektu zakładają, że po zmianach flipping stanie się nieopłacalny. Jeśli bowiem do ceny mieszkań będzie doliczany wyższy PCC, większość z nich stanie się „niesprzedawalna”. Jeśli natomiast flipper weźmie koszt podatku na siebie, drastycznie spadnie jego rentowność.

- To dość naiwne założenia. Przy obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym flipper i tak zarobi na transakcji, a jego klient po prostu zapłaci więcej skarbówce. Często zresztą może być tak, że o wyższym podatku dowie się w ostatniej chwili, tuż przed podpisaniem aktu notarialnego. Czy wycofa się z transakcji, jeśli wpłacił już pokaźny zadatek? Raczej nie, bo będzie to dla niego nieopłacalne – tłumaczy Wojciech Jasiński.

Czytaj więcej

Dom w budowie nie wyklucza nowej ulgi w PCC

Będzie wyższy PCC przy zakupie kilku mieszkań w krótkim czasie

Kolejne obciążenie przewidziane w projekcie to większy podatek dla tych, którzy kupują trzecie lub kolejne mieszkanie w okresie pięciu lat liczonych od końca roku, w którym kupili pierwsze. Z nowych przepisów wynika, że jeśli nabywamy trzeci lokal, zapłacimy 3 proc., przy czwartym 4 proc., a przy piątym i kolejnym 5 proc. PCC. O historii swoich mieszkaniowych transakcji musimy poinformować notariusza (pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń).

- Ten przepis wprowadza sankcję dla tych, którzy kupują w krótkim czasie kilka mieszkań. Dotknie nie tylko flipperów, ale także zwykłych Kowalskich, np. rodziców nabywających lokale dla swoich dzieci – mówi Wojciech Jasiński.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Projekt nie przewiduje przepisów przejściowych, co oznacza, że przy obliczaniu wysokości PCC trzeba będzie uwzględniać transakcje, do których doszło wcześniej.

Czytaj więcej

Średnia pensja nie wystarczy na pół metra mieszkania

Lewica zapewnia, że proponowane przez nią rozwiązania są szczelne i proste. – Nie zgadzam się, nowe przepisy są skomplikowane i napisane nieczytelnym językiem. Na pewno przyniosą wiele problemów i wątpliwości – twierdzi Wojciech Jasiński. Dodaje, że ustawa o PCC długo opierała się większym zmianom, w ostatnim czasie weszło jednak trochę nowości (patrz ramka) przynoszących nowe dylematy. - Kolejna nowelizacja jeszcze bardziej skomplikuje rozliczenie – podsumowuje ekspert.

Etap legislacyjny: wniesiony do Sejmu

Nowe zasady rozliczenia
Ulga na pierwsze, domiar na szóste

Kupujący jest zwolniony z PCC, jeśli nabywa swoje pierwsze mieszkanie/dom. Taka zasada obowiązuje od 31 sierpnia 2023 r. Ulga szybko zdobyła popularność, ale budzi też sporo wątpliwości. Świadczą o tym liczne interpretacje fiskusa, choćby w sprawie zakupu domu w budowie (opisywaliśmy je w „Rzeczpospolitej” z 9 stycznia).
Ta sama nowelizacja wprowadziła (od 1 stycznia 2024 r.) wyższy podatek dla nabywających mieszkania hurtowo. Chodzi o zakup szóstego i kolejnego lokalu w jednej inwestycji. Nabywca płaci 6 proc. PCC. Ten przepis też przyniósł różne dylematy, np. dotyczące tego, jak ominąć sankcyjną daninę (pisaliśmy o tym m.in. w „Rzeczpospolitej” z 21 grudnia 2023 r.).
Przypomnijmy, że zgodnie z generalną zasadą PCC płacą kupujący na rynku wtórnym. Nabycie mieszkania na rynku pierwotnym, np. od dewelopera, jest opodatkowane VAT. Wtedy nie płacimy PCC. Podatek nałożony na kupujących sześć i więcej mieszkań jest wyjątkiem od tej reguły.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność