Wirtualne waluty przebojem weszły na polski rynek i ustawodawca musiał szybko reagować na wywołane nimi problemy podatkowe. Teraz coraz popularniejsze w obrocie stają się tokeny NFT i sytuacja się powtarza. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.
Wymiana token NFT na wirtualną walutę
Sprawa dotyczyła podatkowych skutków zamiany NFT na walutę wirtualną i odwrotnie. O interpretację w tym zakresie wystąpił zwykły, indywidualny inwestor. We wniosku do fiskusa wyjaśnił, że zamierza nabywać tokeny NFT (ang. non-fungible token) czyli unikatowe, cyfrowe składniki aktywów, reprezentujące wyjątkowe kolekcje w sieci blockchain.
Mężczyzna przypomniał, że NFT może reprezentować wiele form przedmiotów kolekcjonerskich np. jako zasób w grze, odcinek audio utworu, zdjęcia, GIF-y, materiały wideo czy ręcznie narysowany obrazek itp. Podkreślił, że każdy token jest unikalny i nie można go zamienić na inny identyczny. Metadane każdego tokenu NFT różnią się od siebie, tak jak w przypadku numerowanej serii wydruków. Autentyczność jest gwarantowana dzięki technologii blockchain.
Dalej podatnik wskazywał na specyfikę rynku NFT oraz kryptowalut. Polega ona na tym, że na giełdach kryptowalutowych tokeny są sprzedawane w "parach transakcyjnych" - najczęściej NFT plus Ethereum. W praktyce można je zatem kupić wyłącznie za daną walutę wirtualną. Przykładowo jeden token X będzie stanowił parę NFT i krypotowaluta. Mężczyzna tłumaczył, że na gruncie prawa cywilnego tokeny to rodzaj mienia — praw majątkowych. A ponieważ wskazał, że planuje je wymieniać na waluty wirtualne to chciał się upewnić czy taka transakcja będzie podlegać PCC. Niemniej sam uważał, że zamiana tokenów NFT na waluty wirtualne i odwrotnie jest zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 1a ustawy o PCC