fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Serwisy internetowe operatorów telekomunikacyjnych jeszcze bardziej przyjazne niepełnosprawnym

www.sxc.hu
Sama możliwość powiększenia tekstu na stronie internetowej operatora telekomunikacyjnego to za mało. Klienci zyskują kolejne udogodnienia.

Od niedzieli serwisy internetowe operatorów telekomunikacyjnych muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Klienci słabowidzący mają mieć możliwość powiększenia czcionki nawet o 200 proc. A osoby niesłyszące powinny móc zapoznać się w inny sposób z treściami dźwiękowymi.

Takie wymagania wynikają z § 7 rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych przez dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych. Wchodzi w życie 10 kwietnia. Zgodnie z nim operatorzy publicznie dostępnych usług telefonicznych muszą dostosować swoje strony internetowe do wymagań Web Content Accessibility Guidelines 2.0. Jest to międzynarodowy standard stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Zgodnie z tymi standardami treści nietekstowe (filmy, materiały dźwiękowe), mają mieć tekstową alternatywę. Dlatego materiał np. dźwiękowy powinien być odpowiednio opisany, by osoba głuchoniema mogła się z nim zapoznać i go zrozumieć. Do nagrań audio i multimedialnych muszą być przygotowane napisy rozszerzone. Czyli takie, które nie tylko opisują np. dialog, ale i dźwięki niezbędne do zrozumienia treści. Z nagraniami audio powinien zapoznać tłumacz języka migowego.

Osoby słabowidzące nie tylko mają mieć możliwość powiększenia tekstu o 200 proc., ale i szansę jego zatrzymania, gdy treść automatycznie przesuwa się na ekranie.

Wypełnianie np. formularzy na stronach internetowych operatorów ma uprościć możliwość korygowania błędów. Chodzi o to, by system je wykrywał i sugerował poprawną formę. Wprowadzenie danych powinno być odwracalne.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 26 marca 2014 r. DzU z 9 kwietnia 2014 r., poz. 464

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA