Będący na emeryturze od ponad dziesięciu lat były funkcjonariusz Straży Granicznej został przyjęty do służby w policji. Tym razem, ze względu na nowe kwalifikacje (ukończenie studiów wyższych i aplikacji radcowskiej) – na dużo wyższe stanowisko, niż zajmował wcześniej w SG. Czy jeśli będzie odchodził ze służby, fakt, że teraz awansował, będzie miał wpływ na wysokość jego świadczenia?

Tak. Jeżeli emeryt mundurowy ponownie zostanie przyjęty do służby w policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub Służbie Więziennej albo zostanie powołany do zawodowej służby wojskowej, wysokość jego emerytury powinna zostać ustalona ponownie w sposób określony w art. 33b i 33c ustawy emerytalnej.

Zgodnie z tymi przepisami w razie powrotu byłego funkcjonariusza do którejś z wymienionych formacji (poza wojskiem) i pełnienia w niej służby nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy może zostać ustalona, na jego wniosek, nowa podstawa przysługującej mu emerytury. Będzie nią uposażenie na ostatnim stanowisku służbowym zajmowanym w okresie ponownego przyjęcia do służby. Jeśli zatem po powrocie do służby funkcjonariusz awansował, co wiąże się z otrzymywaniem wyższego uposażenia, nowa podstawa wymiaru będzie korzystniejsza od dotychczasowej. Ponadto do wysługi emerytalnej takiego funkcjonariusza doliczony zostanie nowy okres służby, co oznacza, że każdy jej rok zwiększy wysokość emerytury o 2,6 proc. podstawy wymiaru. Chyba że będzie to niemożliwe ze względu na osiągniecie już przez funkcjonariusza jej maksymalnej wysokości (75 proc. podstawy wymiaru).

Oczywiście w sytuacji, gdy ponowne przyjęcie funkcjonariusza do służby nie będzie wiązało się dla niego z awansem (może przecież zostać przyjęty na stanowisko, na którym zarabiać będzie mniej niż wcześniej), ustalanie nowej podstawy wymiaru emerytury nie będzie opłacalne. Wówczas może on poprzestać na złożeniu wniosku o doliczenie mu do wysługi emerytalnej nowego okresu służby. W tym wypadku bycie w służbie 12 miesięcy nie jest konieczne. Doliczeniu do wysługi emerytalnej podlega też okres służby wojskowej.

podstawa prawna: Art. 33, art. 33a–33b ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 900)