Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca

Od 1 marca wzrośnie kwota renty alkoholowej, która teraz wynosi 1588 zł. Kto może na nią liczyć?

Publikacja: 29.02.2024 11:59

Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca

Foto: Adobe Stock

Tzw. renta alkoholowa to świadczenie, które państwo wypłaca osobom z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobami związanymi z chorobą alkoholową. Kwota renty podlega waloryzacji.

Kiedy alkoholik dostanie rentę alkoholową

Nie każdy uzależniony od alkoholu może pobierać rentę alkoholową. Trzeba spełnić konkretne kryteria i warunki. Świadczenie zostanie przyznane osobom, które nie są zdolne do pracy z racji schorzeń wynikających z wyniszczenia organizmu spowodowanego długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Chodzi o schorzenia związane z zaburzeniami psychicznymi (np. obłęd alkoholowy, czyli zespół Ortella), nowotwory, choroby sercowe, zapalenie trzustki.  Konieczna jest więc diagnoza lekarska oraz uzyskanie orzeczenia o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.  Przyznanie świadczenia zależy od stopnia utraty zdrowia.

Czytaj więcej

Alkoholika trudno wysłać na przymusowy odwyk

Ale to nie wszystko. Chory musi legitymować się odpowiednim stażem ubezpieczeniowym, czyli osiągnąć wymagany okres składkowy oraz nieskładkowy — jest on zależny od wieku, w którym doszło do powstania niezdolności do pracy.

Obecnie renta alkoholowa wynosi 1588 zł brutto przy całkowitej niezdolności do pracy i  1191 zł brutto  przy częściowej niezdolności do pracy.  Od jutra, czyli 1 marca 2024 r.  wzrośnie do - odpowiednio  1780,96 zł  i 1335,72 zł brutto.

Ile państwo wydaje na renty alkoholowe

Jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 16 lutego 2024 r.  na interpelację poselską nr 345, wydatki państwa na rentę alkoholową są coraz niższe. Świadczenie pobiera bowiem coraz mniej osób. W 2019 r. - 4,3 tys. osób (wydatki na ten cel to 57,4 mln zł), w 2020 r. - 3,8 tys. osób (55,3 mln zł), w 2021 r. - 3,5 tys. osób (53,8 mln zł) i w 2022 r. - 3 tys. osób (53,1 mln zł).

Średni wiek osób, które otrzymały orzeczenie pierwszorazowe, ustalające niezdolność do pracy spowodowaną jednostkami chorobowymi związanymi z chorobą alkoholową, wydane dla celów rentowych przez lekarzy orzeczników ZUS utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. W 2022 r. wyniósł 51,2 roku, w 2021 r. – 51 lat, w 2020 r. – 50,8 roku, w 2019 r. - 51,4 roku.

Tzw. renta alkoholowa to świadczenie, które państwo wypłaca osobom z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobami związanymi z chorobą alkoholową. Kwota renty podlega waloryzacji.

Kiedy alkoholik dostanie rentę alkoholową

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego