Kultura

Architektura i polityka

materiały prasowe
„Tango na 16 m kwadratowych” – nowa wystawa w Zachęcie czerpie inspiracje ze słynnego filmowej animacji Zbigniewa Rybczyńskiego, nagrodzonej Oscarem.

Projekcja „Tanga” Rybczyńskiego jest punktem wyjścia projektu stworzonego przez międzynarodowa grupę młodych architektów : Agnieszkę Batkiewicz, Veronikę Mayr i Xandra van Dijka.

O ile film z 1980 jest przede wszystkim alegorią alienacji w tłumie (filmowe postacie w klaustrofobicznej przestrzeni mijają się obojętnie i bez kolizji), to twórcy wystawy analizują przede wszystkim realne warunki mieszkaniowe – u nas od czasów PRLu do lat 90., a na Zachodzie różne pomysły mikroapartamentów na czasy kryzysowe.

Interesuje nas, jak wnętrza i sposób, w jaki mieszkamy, odwzorowują nie tylko obyczajowość, ale też uwarunkowania polityczne i ekonomiczne. – tłumaczy Agnieszka Batkiewicz.

W centrum wystawy wznosi się meblościanka, niezbywalny element wyposażenia ciasnych mieszkań w czasach PRL- u. Ta w Zachęcie została wprawdzie monumentalnie powiększona, żeby uzyskać efekt „rozpychania się” w dużej galeryjnej przestrzeni. A może też sparodiować rozdźwięk miedzy aspiracjami i marzeniami o luksusie i dobrobycie i rzeczywistymi możliwościami w siermiężnych warunkach, w których panował deficyt wszystkiego (co podkreśla jeszcze surowość płyty wiórowej bez forniru, z jakiej mebel został wykonany).

Ale zarazem model tej meblościanki wiernie odtwarza prototypowy projekt uniwersalnego mebla dla każdego Bogusława i Czesława Kowalskich, który w 1961 roku wygrał konkurs Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego i Związek Artystów Plastyków i został skierowany do masowej produkcji.

Na tylnej ścianie meblościanki umieszczono dokumentację zdjęciową autentycznych wnętrz z tym niezbywalnym długo elementem ich wyposażenia na miarę obietnic przyszłości nowoczesnej i świetlanej..

Na jednej z bocznych ścian galerii umieszczono z kolei zdjęcia pomysłowych rozwiązań funkcjonalnego urządzenia małych mieszkań w latach 80. – w czasach kryzysu ekonomicznego i stagnacji. Z jednej strony wspierała je inicjatywa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego „Mieszkanie inaczej”, pokazująca, jak przy niewielkich środkach kreować wnętrza bez unifikacji. Z drugiej opierały się one na kreatywności i innowacyjności ich mieszkańców.

A na przeciwległej ścianie zgromadzono różnorodne projekty mikroapartamentów i domów kryzysowych, powstałych współcześnie na Zachodzie, wyposażonych w niezbędne minimum sprzętów. Są to zarówno projekcje rozwiązania problemów ludzi o ograniczonych możliwościach finansowych, jak i utopijne wizje przyszłości, dla pragnących uwolnić się od materialnego balastu rzeczy.

Metaforycznego oddechu realnym problemom, dodaje ścienna rysunkowa kompozycja, obrazowo analizująca ruch bohaterów filmowego „Tanga”.

Projekt „Tango na 16 metrach kwadratowych” zajął drugie miejsce w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na 16 Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji — La Biennale di Venezia.

Wystawa czynna do 14 października

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL