Unia Europejska: Wysokie zasiłki obronione

Polacy pracujący w innych krajach UE będą mogli dalej pobierać tam zasiłki na dzieci mieszkające w Polsce.

Aktualizacja: 14.12.2016 13:48 Publikacja: 13.12.2016 18:34

Polacy w Wielkiej Brytanii nie unikają walki o swoje prawa (na zdjęciu demonstracja w Londynie w 200

Polacy w Wielkiej Brytanii nie unikają walki o swoje prawa (na zdjęciu demonstracja w Londynie w 2009 r.). Tym razem ich i innych imigrantów wsparła Bruksela

Foto: Fotorzepa, Zbigniew Osiowy

Anna Słojewska z Brukseli

Bruksela przedstawiła we wtorek projekt aktualizacji unijnych przepisów dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Po długiej analizie nie zdecydowała się na zmianę zasad wypłacania zasiłków na dzieci.

– Chodzi o sprawiedliwość. Pracownik z innego kraju UE pracuje ramię w ramię z pracownikiem lokalnym i płaci te same składki do systemu zabezpieczenia społecznego. Dlaczego miałby nie mieć prawa do takiego samego zasiłku – argumentowała Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych.

Oferta wygasła

Ten argument nie był jednak taki oczywisty, gdy w lutym UE, próbując zatrzymać Wielką Brytanię w Unii, zaoferowała jej pakiet ustępstw, w tym zasadę wypłacania zasiłku przez kraj pobytu dziecka, jeśli to dziecko nie mieszka razem z pracującą matką lub ojcem. To przypadek wielu tysięcy polskich dzieci, których rodzice pracują w innym państwie Unii. Wtedy też postanowiono, że tę nową zasadę wprowadzi się dla całej UE, a nie tylko dla Wielkiej Brytanii, bo zależało na tym takim krajom, jak Niemcy, Austria czy Holandia.

– Oferta dla Brytyjczyków była ważna na wypadek pozytywnego wyniku referendum. W przypadku negatywnego przestała obowiązywać – stwierdziła Thyssen.

Przyznała, że niektóre kraje chciały wprowadzenia tej zasady nawet w razie Brexitu. Komisja uznała jednak, że nie ma to żadnego sensu, bo nowy system byłby bardzo skomplikowany i tworzyłby niepotrzebne biurokratyczne koszty. Trzeba byłoby sprawdzać, gdzie mieszkają dzieci, co nie zawsze jest oczywiste. I tak samo trzeba byłoby traktować swoich obywateli, jeśli ich dzieci mieszkają za granicą.

Zyski byłyby natomiast minimalne, jeśli w ogóle by wystąpiły. Na przykład Austria, której minister już skrytykowała propozycję Brukseli i zagroziła, że mimo wszystko zmieni zasady wypłacania zasiłków, mogłaby zmniejszyć dzięki temu wypłaty na zasiłki dla dzieci o 0,25 proc. – A to i tak są bardzo przybliżone szacunki, które nie uwzględniają kosztów systemu. Nie będę poświęcać zasady sprawiedliwości za jakieś grosze – mówiła belgijska komisarz. I przypomniała Austriakom, że wprowadzenie innych zasad byłoby niezgodne z prawem.

Jeśli chodzi o dzieci Polaków, to najwięcej takich zasiłków wypłacają Niemcy – 44 tys., Brytyjczycy – 22 tys. i Holendrzy – 22 tys.

Bezrobotnym trudniej

W tym punkcie przedstawiony we wtorek pakiet może się państwom Europy Zachodniej nie podobać, ale w innych idzie w kierunku przez nich pożądanym. Chodzi o wypłacanie zasiłków społecznych oraz dla bezrobotnych. Te pierwsze będą przysługiwały innym obywatelom Unii Europejskiej, tylko jeśli byli zatrudnieni w danym kraju lub aktywnie tam poszukują pracy i płacili na ubezpieczenie społeczne. Obecnie nie jest to wymagane wobec obywateli innych państw UE, jeśli nie ma takiego warunku dla obywateli danego kraju.

Zmiana jest wymuszona wyrokiem sądu unijnego w Strasburgu, który uznał, że niezatrudniona wcześniej w Niemczech i nieposzukująca tam pracy obywatelka Rumunii nie ma prawa ubiegać się o niemieckie zasiłki społeczne.

– Swobodny przepływ osób na rynku pracy nie oznacza swobodnego dostępu do systemu zabezpieczenia społecznego – podkreślała Thyssen.

W zasiłkach dla bezrobotnych zmienia się zasada tzw. agregacji. Obecnie, występując o zasiłek, ma się prawo do skomasowania miesięcy przepracowanych wcześniej w innym kraju UE. Teraz będzie to możliwe dopiero po przepracowaniu minimum trzech miesięcy w nowym kraju.

Ponadto za pracowników z obszarów przygranicznych, którym dziś zasiłek dla bezrobotnych wypłaca kraj pobytu, będzie w przyszłości płacił kraj, w którym dana osoba była zatrudniona przez ostatni rok.

Komisja Europejska proponuje też, by osoba szukająca pracy w innym państwie UE mogła wziąć ze sobą zasiłek przyznany jej w ojczyźnie na minimum sześć miesięcy (obecnie są to minimum trzy miesiące.

Anna Słojewska z Brukseli

Bruksela przedstawiła we wtorek projekt aktualizacji unijnych przepisów dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Po długiej analizie nie zdecydowała się na zmianę zasad wypłacania zasiłków na dzieci.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?