Polska Architektura XXL: internauci wybrali najlepsze obiekty

Siedziba firmy Bialmed w Piszu, biuro The Software House w Gliwicach, park wodny w Jaworznie - m.in. na te nieruchomości głosowali internauci.

Publikacja: 05.03.2019 15:41

Foto: materiały prasowe

Zakończyło się głosowanie internautów w 11 edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Faworytów wybierano z ponad 100 obiektów zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej gali, która odbędzie się 4 kwietnia w warszawskim Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw. Za projekt architektoniczny hotelu odpowiada pracownia JEMS Architekci, znana z takich projektów jak hotel Renaissance w Warszawie. Wystrój wnętrz to efekt współpracy inwestora, projektantki Agaty Pleśniarowicz oraz Vienna House.

Podczas uroczystości zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury. Poznamy także zdobywcę nagrody Grand Prix 2018.

Które projekty architektoniczne zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?

Polska Architektura 2018

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 2375 głosów wygrała siedziba firmy Bialmed w Piszu zaprojektowana przez pracownię 3XA. - Obiekty zostały zaprojektowane w prostym, nowoczesnym i eleganckim wydaniu, bez przesycenia zbędnym detalem architektonicznym. Budynek ma stanowić wizytówkę firmy Bialmed - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego, członkowie zespołu biura 3XA. - Biurowo-magazynowy gmach musiał nie tylko pomieścić szereg określonych funkcji. Musiał też wpisać się w mazurski krajobraz.

W kategorii obiekty prywatne wygrał dom jednorodzinny w Szczecinie, którego autorem jest Reform Architekt Marcin Tomaszewski. Na budynek oddano 780 głosów. Wyzwaniem dla projektanta była działka - niewygodna, kanciasta, mało ustawna. Aby ulokować na niej budynek jednorodzinny, zapewnić jego mieszkańcom poczucie prywatności, ale i kawałek ogródka, architekci musieli sięgnąć po nietypowe rozwiązania. Dom zaprojektowano na planie trapezu, dostawiono do niego trójkątną dobudówkę. Budynek - niczym rzeźba - z każdej strony wygląda inaczej, a architekt jeszcze to wrażenie podkreślił, sięgając po kontrastujące ze sobą materiały wykończeniowe.

Polskie Wnętrze 2018

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło Biuro The Software House w Gliwicach autorstwa Zalewski Architecture Group, zdobywając 1969 głosów. TSH na swoją nową siedzibę wybrało budynek Starej Poczty w Gliwicach - to historyczne miejsce, tworzące tkankę miejską Gliwic od roku 1904. Projektanci mając świadomość wartości artystycznej obiektu, postanowili zaaranżować jego wnętrze tak, aby tworzyło spójną całość z historyczną, XX-wieczną elewacją.

Dodatkowo powierzono im przekształcenie filozofii firmy w wymierne wartości. Chodzi o stworzenie przestrzeni pracy kreatywnej, przestrzeni funkcjonalnej, w której pracownicy czują się bardziej jak w domu.

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło mieszkanie w Krakowie zaprojektowane przez pracownię projektową Novi Art. Wnętrze zdobyło 1760 głosów. Nowocześnie, ale przytulnie - tak można byłoby w dwóch słowach określić wnętrze mieszkania w Krakowie. Jest to jedna z realizacji pracowni projektowej Novi Art, która w swoich projektach stawia na funkcjonalność oraz wysoką jakość architektoniczną.

Cechy te widzimy także w mieszkaniu zaprojektowanym dla młodego małżeństwa, usytuowanym na parterze apartamentowca. Mieszkanie ma 65 mkw. Na tej powierzchni mieszczą się trzy pokoje, a jego dużym atutem jest bezpośredni dostęp do prywatnego ogródka.

Polski Krajobraz 2018

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1206 głosów, wygrał nowoczesny park wodny na Plantach w Jaworznie, zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek Na terenie dawnej kopalni w Jaworznie biuro architektoniczne RS+ Robert Skitek zaproponowało stworzenie terenu rekreacji dla mieszkańców. W ten sposób obszar o powierzchni 6900 mkw. został zagospodarowany na nowo, oferując nowoczesny park wodny z placem zabaw i przestrzeń zieloną.

Na środku placu znajduje się płytki zbiornik, w którym rozlokowano fontanny. Wokół zbiornika umieszczono wygodne drewniane siedziska.

W kategorii ogrody prywatne wygrał "bambusowy pokój" w Lublinie projektu pracowni Planea zdobywając 968 głosów. W zamyśle ogród miał być kolejnym wnętrzem domu - stąd wziął się pomysł na nazwę. Do podziału przestrzeni posłużyły donice. Jest tam miejsce dla dzieci, przestrzeń do zabawy, dorośli mają do relaksu.

Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018 będą prezentowane w trakcie wystaw w całej Polsce. Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy inwestycji, prezentowanych przez cały 2018 rok na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl. Zgłoszenia do konkursu zbierano do 20 stycznia, a głosowanie internautów trwało cały luty. W sumie na 109 obiektów oddano ponad 25 tys. głosów.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury" i specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.

Tegoroczny plebiscyt odbywa się pod patronatem "Rz".

Zakończyło się głosowanie internautów w 11 edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Faworytów wybierano z ponad 100 obiektów zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej gali, która odbędzie się 4 kwietnia w warszawskim Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw. Za projekt architektoniczny hotelu odpowiada pracownia JEMS Architekci, znana z takich projektów jak hotel Renaissance w Warszawie. Wystrój wnętrz to efekt współpracy inwestora, projektantki Agaty Pleśniarowicz oraz Vienna House.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu