fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jakie informacje o pracowniku pracodawca może udostępnić w internecie

123RF
Pracodawca może udostępnić w sieci informacje o pracowniku bez jego zgody. Warunek – są to podstawowe dane związane z pracą tej osoby i służą utrzymaniu kontaktów z klientami przedsiębiorstwa.

W wielu firmach publikacja w internecie informacji o zatrudnionych to standard. Udostępniając je, pracodawca musi jednak pamiętać o ochronie danych osobowych, a także wizerunku podwładnych. Zakres możliwych do ujawnienia wiadomości zależy od stanowiska, jakie zajmuje pracownik, a także od rodzaju tych informacji i celu ich publikacji.

Ustawa ogranicza

Wszelkie informacje dotyczące pracownika, które pozwalają na jego identyfikację, uznaje się za dane osobowe. Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1182 ze zm., dalej: ustawa) upoważnia pracodawcę do przetwarzania danych podwładnych. Zgodnie z jej art. 23 ust. 1 pkt 5 przetwarzanie tych danych jest dopuszczalne, gdy jest to niezbędne do wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo ich odbiorców, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której to dotyczy. Na tej podstawie szefowi wolno przetwarzać dane pracowników, w ty...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA