23 października 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która podwyższyła odpis podstawowy (ustawa z 11 września 2019 r., DzU poz. 1907). Zrobiła to jednak w bardzo osobliwy i skomplikowany sposób. Po raz pierwszy w historii ustawy o zfśs odpis za rok kalendarzowy jest liczony w odniesieniu do dwóch różnych podstaw:
- od stycznia do lipca 2019 r. bazą jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2013 r.,
- od sierpnia do końca 2019 r. – podstawą odpisu jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2014 r.
Odpis za cały 2019 r. stanowi proporcję tych dwóch składowych. Pracodawcy mieli obowiązek wyrównać odpisy do 31 października 2019 r.
Czytaj także: Emerytów można pomijać przyznając „wczasy pod gruszą" z zakładowego funduszu socjalnego
Zamiast funduszuZgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o zfśs pracodawcy zatrudniający – wedłu...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.