Jeśli podstawą rozwiązania stosunku pracy było wypowiedzenie, pracownik zachowa prawo do pensji, nawet gdy będzie zwolniony ze świadczenia pracy do końca trwania umowy.
- Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, jednocześnie zwalniając go z obowiązku świadczenia pracy w tym czasie. Czy w związku z tym, że nie będzie pracował przez całe trzy miesiące, możemy nie wypłacać mu wynagrodzenia?
Nie.
Okoliczność, że pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, nie ma wpływu na prawo tego ostatniego do wynagrodzenia za pracę w tym okresie.
Czytaj też: Jak sformułować wypowiedzenie umowy o pracę, by nie płacić za błędy
Zgodnie z art. 362 kodeksu pracy, w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić podwładnego z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W czasie tego zwolnienia pracownik zachowuje pra...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.