fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Mobbing i dyskryminacja: pracownicy zyskali więcej uprawnień

Adobe Stock
Przeszło 10 mln osób zatrudnionych obecnie na etatach będzie lepiej chronionych przed mobbingiem i dyskryminacją. Po zmianie przepisów biznes może się obawiać fali roszczeń o rekompensaty.

Nowelizacja kodeksu pracy przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę wchodzi w życie w sobotę, 7 września. Od tego dnia milionom pracowników łatwiej będzie pozwać pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie czy mobbing.

Zmienią się bowiem art. 11[3] i art. 18[3a] kodeksu pracy zawierające definicję dyskryminacji, które do tej pory budziły wątpliwości co do ich interpretacji. Po zmianach wątpliwości te znikną i osoby dyskryminowane, np. ze względu na staż pracy, nie będą miały już problemów z dochodzeniem roszczeń przed sądem.

Więcej pozwów może się także pojawić od pracowników dotkniętych mobbingiem. Dotychczas przepisy przewidywały, że roszczenie o odszkodowanie ma tylko taki pracownik, który w wyniku długotrwałego nękania podupadł na zdrowiu lub zwolnił się z pracy. Po zmianach z takim roszczeniem do sądu będzie mógł wystąpić pracownik pozostający na etacie. Ułatwi to dochodzenie roszczeń tym pracownikom, którzy poczuli się niewłaściwie potraktowani.

– Zmiany ułatwią dochodzenie roszczeń przez pracowników, taki był też cel tej nowelizacji – komentuje Sławomir Paruch, partner w kancelarii Raczkowski Paruch. – Przedsiębiorcy powinni więc mieć się po nowelizacji na baczności. W ostatnich latach znacząco wzrosły wynagrodzenia pracowników, a to przecież na ich podstawie sądy pracy wyliczają rekompensaty za dyskryminację i mobbing – dodaje.

Nowela zawiera także inne zmiany, może mniej spektakularne, ale ważne dla określonych grup pracowników. Jedne dotyczą pracowników porzuconych przez pracodawcę. Do tej pory problemem w takiej sytuacji był brak świadectwa pracy, który utrudniał im znalezienie nowego zatrudnienia. Po zmianach w kodeksie postępowania cywilnego pojawią się nowe art. 477[1a] i 477[1b] oraz cały nowy dział IVb, przewidujące specjalny tryb postępowania nieprocesowego, gdy to wyrok sądu zastąpi takie świadectwo.

Druga grupa zmian dotyczy pracowników ojców, którzy przejęli opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem w okresie urlopu macierzyńskiego. Z przepisów będzie teraz jasno wynikało, że mają oni taką samą ochronę w tym czasie jak kobiety – matki dzieci.

Podstawa prawna: ustawa z 16 maja 2019 r. (DzU z 6 czerwca 2019 r., poz. 1043)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA