TSUE: ochrona przed zwolnieniem lub niekorzystnym traktowaniem także dla obrońcy osoby dyskryminowanej

Pracownik występujący w obronie osoby dyskryminowanej powinien korzystać z takiej samej ochrony przed zwolnieniem lub niekorzystnym traktowaniem.

Publikacja: 05.09.2019 06:00

TSUE: ochrona przed zwolnieniem lub niekorzystnym traktowaniem także dla obrońcy osoby dyskryminowanej

Foto: AdobeStock

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 20 czerwca 2019 r. (C-404/18), rozpatrując kwestię ochrony pracowników, którzy swoim zachowaniem wspierają osoby dyskryminowane przez pracodawców.

O co chodziło

Tine Vandenbon była zatrudniona jako kierownik sklepu odzieżowego w spółce WTG Retail. Z powodu braków kadrowych prowadziła rekrutację na stanowisko sprzedawcy. 24 czerwca 2014 r. przeprowadziła rozmowę kwalifikacyjną z Jaminą Hakelbracht. Kandydatka poinformowała, że jest w trzecim miesiącu ciąży. T. Vandenbon skonsultowała zamiar jej zatrudnienia ze spółką. Mimo że J. Hakelbracht była odpowiednią osobą na stanowisko sprzedawcy, spółka odrzuciła jej kandydaturę z powodu ciąży.

Czytaj także: Mobbing to nie dyskryminacja

Ciężarna złożyła skargę na WTG Retail do odpowiedniego instytutu w Belgii. Jednocześnie pracodawca zarzucił T. Vandenbon, że to jej działania doprowadziły do złożenia skargi przez J. Hakelbracht. Kilka miesięcy później WTG Retail rozwiązała z T. Vandenbon umowę o pracę. W wyniku tego, zwolniona pracownica także złożyła skargę na pracodawcę do instytutu.

Zarówno T. Vandenbon, jak i J. Hakelbracht domagały się zapłaty odszkodowania od WTG Retail. Stronom nie udało się osiągnąć porozumienia, dlatego kobiety wniosły powództwo do sądu.

Sądy krajowe nie miały wątpliwości, że WTG Retail dopuściła się bezpośredniej dyskryminacji ze względu na płeć w stosunku do J. Hakelbracht i przyznały jej odszkodowanie. Natomiast T. Vandenbon twierdziła, że powinna być objęta ochroną, ponieważ w sprawie J. Hakelbracht występowała jako świadek.

Sąd odsyłający stwierdził, że T. Vandenbon nie spełniła warunków formalnych, aby być uznaną za świadka w sprawie. Sąd krajowy powziął jednak wątpliwość, czy zakres ochrony wynikający z prawa belgijskiego nie jest węższy niż zakres ochrony wynikający z przepisów dyrektywy unijnej (2006/54/WE). Zwrócił się z pytaniem do TSUE.

Co orzekł Trybunał

Trybunał stwierdził, że dyrektywa nie zawęża ochrony tylko do pracowników, którzy złożyli skargę. Zgodnie z motywami dyrektywy, pracownik występujący w obronie innej osoby powinien mieć prawo do takiej samej ochrony, jak osoba dyskryminowana, nawet po ustaniu stosunku pracy. Przepisy unijne należy interpretować w ten sposób, że pracownicy, którzy wspierają dyskryminowanych – czy to w sposób formalny, czy nieformalny – muszą być w tym zakresie objęci ochroną. W związku z tym, prawo belgijskie niewłaściwie zawęziło zakres ochrony pracowników wynikający z prawa unijnego.

Katarzyna Dulewicz radca prawny, Partner w Kancelarii CMS

W Polsce kwestia ochrony pracowników wspierających osoby dyskryminowane przez pracodawców jest uregulowana w kodeksie pracy poprzez zagwarantowanie im ochrony stosunku pracy. Do tej pory Sąd Najwyższy rozpatrywał jedną sprawę dotyczącą ochrony pracownika udzielającego wsparcia innym dyskryminowanym pracownikom. Sprawa dotyczyła dyskryminującego zróżnicowania polityki płacowej w firmie. Pracownik, który zdecydował się pomóc dyskryminowanym, został z tego powodu zwolniony dyscyplinarnie. W wyniku procesu, poszkodowany pracownik został objęty niezbędną ochroną i zostało mu przyznane odszkodowanie. Powyższa sprawa wskazuje, że w Polsce w praktyce właściwie interpretujemy i stosujemy zasady, które zostały wdrożone w wyniku przyjęcia przepisów unijnych dotyczących ochrony pracowników udzielających wsparcia dyskryminowanym. Należy podkreślić, że ochrona obejmuje pracowników niezależnie od formy wspierania dyskryminowanych. To oznacza, że nie jest konieczne posiadanie statusu świadka sądowego, aby skorzystać z ochrony. Wystarczy, że pracownik w dowolny sposób zdecyduje się pomóc osobom – pracownikom czy kandydatom – dyskryminowanym przez pracodawcę.

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 20 czerwca 2019 r. (C-404/18), rozpatrując kwestię ochrony pracowników, którzy swoim zachowaniem wspierają osoby dyskryminowane przez pracodawców.

O co chodziło

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił