fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyscyplinarka za fałszywe wyjaśnienia pracownika ws. okoliczności wypadku

Adobe Stock
Gdy zeznania pracownika dotyczące okoliczności wypadku okażą się fałszywe, grozi mu nawet natychmiastowe zwolnienie. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy występuje on w roli poszkodowanego, jak i świadka.

Zdarza się, że pracownicy podają nieprawdziwe informacje na temat okoliczności wypadku, aby został on uznany za wypadek przy pracy. Jako taki wypadek zgłaszają uraz, którego doznali poza firmą, bez związku z pracą lub podają okoliczności odbiegające od rzeczywistego przebiegu zdarzenia.

Ryzyko podania przez pracownika fałszywych informacji wzrasta przy pracy zdalnej. W domu pracownika nie ma bowiem monitoringu, a świadkami zwykle są współdomownicy. Pracodawca powinien pamiętać, że ma wiele możliwości, aby ustalić rzeczywisty przebieg zdarzenia i to, czy pracownik powiedział prawdę. Gdy okaże się, że skłamał, może wyciągnąć wobec niego określone konsekwencje.

Czytaj też: Dyscyplinarka za wypadek po alkoholu

Obowiązek mówienia prawdy

Zespół powypadkowy niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku ma obowiązek przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności wysłuchać wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA