fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przez rejestr umów o dzieło może przybyć sporów o etaty

Adobe Stock
Gdy w wyniku kontroli ZUS podważy zawarte przez przedsiębiorcę umowy o dzieło, wykonawca (przyjmujący zamówienie) zyska argument dla sądu pracy, że faktycznie był pracownikiem. To na nim spoczywa jednak ciężar dowodu.

Art. 22 § 11 kodeksu pracy wskazuje, że zatrudnienie w warunkach odpowiadających stosunkowi pracy jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Ma to zapobiegać omijaniu przepisów prawa pracy i zastępowaniu umowy o pracę innymi formami zatrudnienia, w tym umowami o dzieło, które nie stanowią samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak wprowadzenie rejestru umów o dzieło i nowy obowiązek przedsiębiorców polegający na informowaniu ZUS o tego typu umowach wpłyną na sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy? Czy przedsiębiorca, który uzyska niekorzystne rozstrzygnięcie w sprawie przeciwko ZUS, będzie mógł zwrócić się z roszczeniem regresowym do przyjmującego zamówienie?

Czytaj także:

Rejestr umów o dzieło od 2021 roku

Kosztowna ewidencja

1 stycznia 2021 r. znowelizowana została ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z dodany...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA