Skutki braku zgody na podwyżkę czynszu - wyrok Sądu Okręgowego

Podwyższenie czynszu, aczkolwiek dozwolone co do zasady w każdym momencie, nie może być całkowicie dowolne, zmierzać wyłącznie do zaspokojenia interesów gospodarczych wynajmującego i prowadzić do szykanowania najemcy.

Publikacja: 14.11.2019 17:30

Skutki braku zgody na podwyżkę czynszu - wyrok Sądu Okręgowego

Foto: Adobe Stock

Czy wynajmujący może podwyższyć dotychczasowemu najemcy czynsz, gdy okaże się, że mógł wziąć więcej? Oto co odpowiedziały sądy.

Spółka X wynajęła od Łukasza K. lokal użytkowy składający się z dwóch pomieszczeń i łazienki. Miała za to uiszczać co miesiąc płatny z góry czynsz w wysokości 2100 zł netto plus VAT. Umowę strony podpisały we wrześniu 2014 r. na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca. Jedno z postanowień przewidywało, że jeśli najemca będzie zalegał z czynszem za jeden miesiąc, wynajmujący wyznaczy mu na piśmie dodatkowy miesięczny okres na opłacenie zaległości. Jeżeli zaległość nie zostanie zapłacona, umowa ulegnie rozwiązaniu z końcem miesiąca, w którym upłynął wyznaczony termin.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił